Pouceny (chybne) z londynskych muzei som sa tesil ako to tam po tych rokoch, co som tam naposledy so skolskou vypravou bol, vyzera vrhol som sa do slovenskej reality.
Ze sa v muzeu plati, ma sice nemilo prekvapilo, ale nakoniec dotacie statu ci mesta nemusia vsetko pokryvat a tak clovek rad zaplati pre dobru vec.
To co ma dostalo bol pocit, preco som muzea nenavstevoval na Slovensku tak casto ako tie anglicke. A financie boli len jednou castou dovodu.
Tou podstatnou bolo, ze som sa tam vzdy citil ako v kostole. Az fanaticke ticho, prerusovane tichym sycanim po ratolestiach okoloiducich rodin, mi to zasa pripomenulo.
Su mrtve, akoby zastavene v case, ktory prezentuju. Tie anglicke ziju, deti v nich behaju, ludia normalne komunikuju bez toho, aby niekto na vas zazeral. Na vyhradenych miestach si mozete sadnut ci lahnut ak ste unaveny. Ci mozete sa najest alebo napit z prinesenych zasob.
Rovnako vyhradene miesta su pre kontakt deti/mladeze ale aj dospelych s prezentovanymi predmetmi ci javmi. Science museum v Londyne je krasnym prikladom ako detom vysvetlit ako funguje zvuk, magnetizmus a podobne.
Skratka su to miesta vzdelavania, ktore ziju pretoze ludia v nich ziju. Samozrejme nie vsetko je zadarmo. Specializovane vystavy ci expozicie su spoplatnene, ale ani tie sa nemozu stazovat na nezaujem.
Ked dnes hovorime, ze vsetko by malo byt interaktivne tak myslim, ze muzea by sa toho mohli chytit prve, pretoze to su prave miesta kde sa da aj s malym usilim ci financiami vybudovat nieco co bude zaujimave a bude lakat k navstevam castejsie ako parkrat za zivot (specialne tie slovenske).
Rozhodne si nemyslim, ze by sa mali muzea zmenit na atrakcie typu disneyland, ale z toho co som videl a zazil, mam skor pocit, ze si ziju sami pre seba a navstevnici su pre nich skor trpenym bremenom ako niekym s kym sa mozu podelit o plody svojej prace a potesenie z nej.
Ved preco by nemohol archeolog par krat do mesiaca absolvovat prednasku s ukazkou toho co robi, preco to robi a ako to robi, formou zrozumitelnou pre laikov ? A ruku na srdce, na to specialne dotacie netreba.
Nechcem odsudit vsetkych ludi zamestnanych v muzeach, urcite sa medzi nimi najde dostatok takych, ktori sa nepotrebuju schovavat s tym co robia (ci nerobia) do chladnych priestorov, ale to co je dnes prezentovane je skor ukazkou chramov kde musi navstevnik pocit pokoru ci chce alebo nie.