Štvrtok v znamení 37 064 čítajúcich detí

Písmo: A- | A+

Najpočetnejší detský čitateľský maratón Čítajme si je za nami. Tento rok sa uskutočnil už po siedmy raz. Súčet detí, ktoré sa do projektu od roku 2008 zapojili, je neuveriteľných 100 966. Ročník 2014 bol pre nás z mnohých príčin výnimočný.

Čítalo na viacerých miestach Slovenska, a to vo štvrtok 5. 6. 2014 od 9.00 do 15.00. Akcia sa ako vždy konala v spolupráci s regionálnymi partnermi– poväčšine obecnými knižnica a školskými knižnicami, čitateľskými klubmi. Čitateľský maratón je určený najmä pre deti základných škôl.

Detský čitateľský maratón
Detský čitateľský maratón 

S knihou už od rána
Na začiatku čitateľského maratónu, teda o 9.00, štartovalo čítať prvé dieťa prvú stranu z vybranej knihy, keď ju dočítalo, pokračoval ďalší čitateľ druhou stranou a rovnako sa postupovalo až do konca knihy. V prípade, že sa kniha dočítala, začalo sa opäť od začiatku, alebo sa pokračovalo čítaním ďalšej vybranej knihy. Každé dieťa, ktoré sa zúčastnilo čítania bolo zaregistrované do registračného formulára na mieste akcie. 
Miestny partner po skončení maratónu nahlásil počet zúčastnených detí pracovníkom Linky detskej istoty.

História maratónu
Dňa 16.6.2008 sa po prvýkrát uskutočnilo podujatie Čítajme si.
Vtedy bolo toto podujatie súčasťou projektu Tesco charita. Na 27 miestach Slovenska sa do čítania zapojilo 2912 detí. Podarilo sa nám tým ustanoviť slovenský rekord o „Najpočetnejší detský čitateľský maratón“, ktorý bol tiež zapísaný do Slovenskej knihy rekordov. V roku 2009 bol niekoľkonásobne prekročený počet zúčastnených detí a to v celkovom počte 10 798 v 95 mestách Slovenska. V roku 2010 sa akcie zúčastnilo 21 234 detí zo 140 miest. V roku 2011 čítalo 30 480 detí. Tento počet sa naďalej každým rokom zvyšuje, v roku 2012 sa do akcie zapojilo 35 542 detí a minulý rok až 36 321 detí.

V roku 20082 912 detí
V roku 200910 798 detí
V roku 201021 234 detí
V roku 201130 480 detí
V roku 201235 542 detí
V roku 201336 321 detí
 

V roku 2014

37 064 detí 

Logo LDI
Logo LDI 


 

V Panta Rhei na Poštovej to žilo
Centrála celého podujatia bolo kníhkupectvo Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave. Tam v časoch od 
13.00 do 15.00 verejne čítali deti zo školy z Devína a zo školy s poruchami reči v Petržalke. Od 15.00 
do 16.30 sa uskutočnila diskusia na tému- deti a čítanie. Zúčastnila sa Emka a Grétka, predstaviteľky Mimi a Lízy z rovnomennej knihy K. Kerekesovej, K. Molákovej a A. Salmela, krstná mama projektu Oľga Feldeková, spisovateľka Toňa Revajová, Zuzana Šeršeňová, editor pre detskú literatúru z vydavateľstva Slovart, Eva Dzurindová z Linky detskej istoty, Viera Némethová z knižnice v Petržalke, Petra Mišáková, bibioterapeut z DSS Most, Katarína Trlicová, psychológ a odborný garant z Linky detskej istoty, Petra Pataková zo ZŠ Devín, a ďalší zaujímaví hostia. Na záver diskusie o 16:30. bol vyhlásený výsledok čitateľského maratónu.
Na celkový pocit z priebehu podujatia som sa opýtal Michaeli Guldanovej a Tibora Kakasa, dvoch mojich kolegov z Linky detskej istoty, ktorý strávili celý deň v Panta Rhei. 
Miška, koordinátorka celého projektu povedala, že ju veľmi potešilo to, ako každoročne vidí zvyšujúci sa záujem nielen detí, ale aj dospelých, ktorí sú ochotní zapojiť sa. „V jednotlivých mestách a obciach je vždy snaha osloviť na spoluprácu osobnosti späté s mestom či obcou, aby prišli podporiť deti v čítaní priamo na mieste podujatia. Niektoré knižnice túto možnosť využili a na pomoc k uskutočňovaniu akcie prizvali miestneho starostu, farára, policajta a podobne, čo bolo veľmi milé. Tieto osobnosti života obce či mestá svojou účasťou komunikujú posolstvo, že e čítanie detí dôležité“
Tibor mal na starosti fotenie a natáčanie programu na Poštovej ulici. Na moju otázku odpovedal so slovami obdivu smerom k deťom s poruchou reči, ktoré na mieste vytvárali neopísateľnú atmosféru. „Počas tohto stretnutia som si nemohol nepovšimnúť jeden fenomén. Bolo to akési príjemné podvedomé rušenie mojej ataraxie a rezonovalo dovtedy, kým som neprišiel na to, čo ho spôsobuje. V priebehu celého podujatia som nepostrehol jedno dieťa, ktoré by siahlo po tablete, telefóne či iného moderného výdobytku dnešnej doby,“ dodal Tibor.

Podarený bod programu bola aj diskusia, ktorú viedla známa moderátorka Katarína Brychtová. Dialóg sa niesol v živom duchu. Deti mali v talóne niekoľko otázok a treba priznať, že niektoré aj pobavili.

Deti, známe osobnosti a odborníci v priestoroch Panta Rhei
Deti, známe osobnosti a odborníci v priestoroch Panta Rhei  


Mobil, počítač a televízor versus kniha
Linka detskej istoty získava prostredníctvom celo slovenskej telefonickej linky informácie od detí o ich problémoch tak, ako to cítia samé. Nie všetky hovory sú o krízach, ktoré ohrozujú detský život. Veľká časť hovorov je o nedostatku komunikácie zo strany dospelých, o nude, malej kreativite detí. Blog s touto tematikou sme uverejnili na SME nedávno. LDI sa dlhodobo pridáva k aktivitám, ktoré podporujú čítanie detí. Tvorcovia projektu dostali nápad pokúsiť sa o rekord, aby do čítania pritiahli čo najväčší počet detí.
Cieľom akcie bolo zapojiť čo najväčší počet detí do aktivity, ktorú v súčasnej dobe vytláčajú moderné technické zariadenia: počítač, televízor, mobil a podobne. Každý rok sa snažíme prekonať vlaňajší počet čítajúcich detí, čo je vždy obrovskou výzvou. Čítanie poskytuje deťom hravú a obohacujúcu činnosť vo chvíľach voľna. Prehlbuje cítenie a podporuje ich fantáziu. Prináša inšpiráciu prostredníctvom hrdinov knižných príbehov.

Niektoré knižnice zapojené do projektu dávajú deťom zadarmo alebo zvýhodnené cenu čitateľský preukaz. Tým pádom majú deti možnosť zmysluplne tráviť svoj voľný čas počas letných prázdnin. 

“Kniha, to je dar. Naučiť sa čítať, dozvedieť sa z kníh niečo, vzdelávať sa, zmúdrieť, stať sa kultúrnym človekom“, vyjadrila sa Oľga Feldeková, krstná mama projektu. 

 Juraj Petrík


Zdroje:
Manuál Čítajme si 2014
Tlačová správa Čítajme si 2014

 

Skryť Zatvoriť reklamu