Príčiny útekov z domu môžu byť rôzne – radikálne riešenie zlých vzťahov v rodine alebo v škole, šikana, nedorozumenia s rodičmi, ale aj únik pred násilím či inými patologickými javmi páchaným na deťoch v rodine. Dieťa sa ocitne samé, v neznámom svete, bez prostriedkov a ochrany a ľahko sa môže stať obeťou trestného činu – alebo jeho páchateľom. Pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti je zriadená krízová linka 116 000. Ide o jednotné, harmonizované číslo sociálneho významu, ktoré je dostupné v 27 európskych krajinách (stav ku 30. 11. 2013). Súčasne tvorí doplnkový servis pre políciu v systéme pátrania po nezvestných deťoch a maloletých. Polícia má možnosť odkázať rozrušených rodičov práve na túto linku.
Číslo 116 000 bolo uvedené do praxe v roku 2009 ako logické vyústenie projektu Hľadané deti, ktorý Linka v spolupráci s Políciou SR na Slovensku implementuje od roku 2006. 24 hodín denne poskytuje bezplatne odbornú psychologickú, emocionálnu, sociálnu, právnu a administratívnu pomoc v prípade, že je dieťa nezvestné. Dištančné poradenstvo na Linke pre hľadané a nezvestné deti celkovo obsluhuje špecializovaný tím viacerých odborníkov, ktorí fyzicky zdvíhajú telefóny a komunikujú s deťmi alebo rodičmi. Služba je v nepretržitej prevádzke.
Anonymná, bezplatná, non stop
Bezplatnú linku 116 000 pre nezvestné a sexuálne zneužívané deti je možné využiť aj v krajinách:
Belgicko, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko, Taliansko, Veľká Británia. Hovor je bezplatný a nie je nahrávaný. Projekt 116 000 má dva hlavné ciele: Aktivizovať širokú verejnosť pri hľadaní detí stratených, na úteku alebo v inom ohrození, ponúknuť pomoc deťom na úteku a rozvíjať osvetu a prevenciu - zvyšovať informovanosť verejnosti o problematike nezvestných detí.
Linka bezplatne poskytuje sociálno-právne poradenstvo, psychologickú a emocionálnu podporu, nasmerovanie na relevantné organizácie, kontaktovanie slovenských a medzinárodných partnerov, administratívnu podporu, osobné konzultácie, mediáciu, poradenstvo, sociálno-právne poradenstvo,, zverejnenie fotografie nezvestného dieťaťa na web stránke www.116000.sk a stránkach zahraničných partnerov na tabuliach v obchodnej sieti spoločnosti Tesco Stores.
Aké sú najčastejšie dôvody úteku z domu?
U mladistvých to môže byť túžba po nezávislosti, ľahká vidina zbohatnutia, túžba po dobrodružstve, strach zo zlých študijných výsledkov a reakcie rodiny na tento problém, nezvládanie medziľudských vzťahov v škole a šikana. Podstatnú rolu môže zohrávať aj zlé sociálne prostredie, narušené rodinné vzťahy, slabé až nedostatočné citové väzby v rodine, týranie alebo zneužívanie dieťaťa jedným z rodičov alebo blízkych, ovplyvňovanie inou osobou, psychická manipulácia zo strany sekty a iné dieťaťom nezvládané problémy. Útek môže byť aj prostým „volaním o pomoc”.
Na linku môžu zavolať: rodičia, príbuzní a všetci tí, ktorí potrebujú akékoľvek informácie alebo pomoc v prípade nezvestnosti dieťaťa. Ďalej deti a mladí ľudia, ktorí z akéhokoľvek dôvodu odišli z domu- linka im pomáha hľadať riešenia, ktoré by umožnili dieťaťu návrat domov alebo poslať blízkym správu. Zavolať môže aj každý, kto vie poskytnúť akékoľvek informácie o hľadanom dieťati aj bez poskytnutia svojich osobných údajov – aj anonymne.
Ohrozenie dieťaťa na úteku je skutočne veľké. Medzi prípady patria: Obchodované deti- obchod s deťmi za účelom detskej prostitúcie, detskej pornografie, zneužitia detí na žobranie a rôznu zárobkovú činnosť v prospech inej osoby. Únos dieťaťa- za účelom nelegálnej adopcie alebo dieťa ako obeť trestného činu. Ďalej neplnoletí bez sprievodu, neplnoleté deti cudzieho pôvodu, ktoré sú na území Slovenska bez sprievodu zákonného zástupcu a neplnoleté slovenské deti, ktoré sa ocitli na území iného štátu bez sprievodu zákonného zástupcu. Veľkou kategóriou sú aj rodičovské únosy. Ide o únos dieťaťa jedným z rodičov – často i do zahraničia.
Čo odporúčame v prípade, že sa vaše dieťa stratí?
Zistite si, kde a s kým bolo dieťa naposledy. Skontaktujte sa čo najskôr so spolužiakmi, kamarátmi, triednym učiteľom, známymi, či o ňom nevedia.
Porozprávajte sa s jeho kamarátmi, aké mal plány, prípadne s kým sa mal stretnúť.
Overte si príjem nových pacientov na urgentnom príjme v najbližšom zdravotníckom zariadení.
Ak sa Vám nepodarilo zistiť nič o dieťati, spojte sa s políciou! Neváhajte a jeho nezvestnosť nahláste na najbližšom oddelení policajného zboru! Až 92 % prípadov nezvestných detí nahlásených včas na polícii bolo úspešne vyriešených. Majte po ruke aktuálnu fotografiu dieťaťa a premyslite si jeho popis vrátane oblečenia, ktoré malo naposledy! U mladistvého overte, či má so sebou občiansky preukaz, alebo iné doklady! Pri ohlasovaní nezvestného pomôžu polícii informácie typu: miesta, kde sa okrem domova zvykne zdržiavať, kontakty na kamarátov, spolužiakov, popis špecifických telesných znamení, zdravotný stav a charakteristika správania.
S pomocou príbuzných a známych prehľadajte okolie Vášho bydliska, pričom sa sústreďte najmä na miesta, kde sa vo vašom meste obvykle zdržiavajú deti a mladiství.
Zabezpečte prítomnosť aspoň jedného rodinného príslušníka alebo známeho v mieste vášho trvalého bydliska, aby mohol v prípade návratu dieťaťa domov, informovať čo najskôr rodičov a policajný zbor.
Rozhliadnite sa po okolí a využite akúkoľvek pomoc a služby, ktoré v tejto oblasti ponúkajú rôzne neziskové organizácie, verejné inštitúcie, ale i komerčné firmy