„PROGRESIVNE SLOVENSKO“: POZNÁMKY NA OKRAJACH PLATFORMY

„Progresívne Slovensko“ (PS) stúpa na politickú scénu. Sympatický projekt, moderné metódy prilákania podporovateľov, jadrová platforma - Vízia jednej krajiny (ďalej len Vízia).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je príliš skoro na posúdenie perspektívy hnutia, a ako budú pozerať na to voliči. Zatiaľ sa len zastavíme na smere spoločenského myslenia, ktorý chce reprezentovať PS, a na jeho hlavnom dokumente.

 1. Idea progresu je relatívne mladá. Prvý ju navrhol v roku 1737 Charles-Irénée Castel, opát de Saint-Pierre (dúfam, PS ma jeho portrét na stene ústredia). Predtým boli ľudia presvedčení, že najlepšie časy už dávno prešli, a po nich je možný len pokles.

 V antickej dobe sa verilo, že Zlatý vek - éra prosperity - skončil v hlbokej minulosti. Po ňom sa život mohol iba zhoršiť. Kresťanstvo tiež umiestnilo raj, so svojou šťastnou a bezstarostnou existenciou, do praveku ľudstva. Nikto sa tam nemôže vrátiť v pozemskom živote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 V stredoveku bola antickosť idealizovaná, považovaná za stratený a nedosiahnuteľný vrchol vývoja. Renesancia dostala svoje meno, pretože vyvolala nádej na obnovenie aspoň niečo z krásnej minulosti. Späť obrátený svetonázor existoval dlho. Zmeny sa vtedy odohrávali veľmi pomaly a boli nerozoznateľné v živote jednej alebo dokonca niekoľkých generácií.

 Až po začiatku priemyselnej revolúcie 18. storočia rýchlosť života vyrástla a ľudia pocítili zmeny. Je charakteristické, že súčasníci neverili tomu, že tieto zmeny viedli k lepšiemu životu. Naopak, na prvé monštruózne stroje pozerali s hrôzou a v nich videli produkt diabla. Pripomeňme si luddistov, ktorí nemilosrdne ničili technické inovácie tej doby.

SkryťVypnúť reklamu

 Dnes sme radi že máme nove rozumne technológie a nejdeme ich zničiť. Ale keď nejaký IPhone XX dostane umelú inteligenciu a skúsi obsadiť moje pracovné miesto, neviem, čo s ním urobím. A určite nesúhlasím, že to bude pokrok.

 História učí: aby ľudia uverili v progres, výsledky zmien by mali byť viditeľné pre už žijúce generácie. A ešte: ľudia nebudú okamžite vnímať každú inováciu ako pokrok, aj keď sa neskôr ukáže, že je to pre nich pozitívne. 

 2. Je trochu zvláštne, že hnutie, ktoré sa nazvalo progresistickým, nevysvetlilo vo veľmi podrobnej platforme, ako chápe progres.

 Je veľa jeho vedeckých definícií, často zložitých a ťažkopádnych. V bežnom živote progresom menujú akékoľvek zmeny k lepšiemu. Existuje ešte jedna sémantická konotácia: toto slovo niekedy znamená čiastočný úspech. "Dosiahli sme pokrok" - to znamená, že sme sa posunuli smerom k cieľu, ale zatiaľ sme ho nedosiahli. V politickom kontexte to nie je vždy prijateľne.

SkryťVypnúť reklamu

 Okrem toho, zmeny na lepšiu ponúkajú všetky politické sily. Nepamätám si stranu, ktorá sľubuje voličom, že pokazí ich život. Ale každý politický subjekt ma vlastný pohľad na to, aké zmeny sú k lepšiemu. Je dôležité, aby konkrétne rozhodnutia neboli ideologické, ale odborné, založené na analýze všetkých faktorov. Potom môžeme očakávať progres.

 3. PS ponúka veľa krokov, ktoré majú zmeniť životy ľudí. Ale ako zistiť, či to bude pokrok? Bolo veľa napísané o jeho kritériách. Existujú dlhé zoznamy ukazovateľov na posúdenie, či je prítomný alebo nie. Sú aj komplexne indikátory, pokrývajúce rôzne charakteristiky zmien.

SkryťVypnúť reklamu

 Niektorí vedci napríklad navrhujú, aby sa stredná dĺžka života stala univerzálnym meradlom progresu. Prostredníctvom takéhoto ukazovateľa možno posúdiť aj úroveň blahobytu, aj kvalitu okolitého sociálneho a environmentálneho prostredia, aj efektívnosť zdravotnej starostlivosti a t. p.

 Ako je možné pochopiť (aj keď to nie je priamo napísané), autori Vízii považujú zvýšenie úrovne slobody za hlavné kritérium pokroku. Tu sa odvolávajú slová básnika: "Sloboda prichádza nahá". V minulosti ľudstva boli prípady, keď prielomy k slobode sprevádzali k poklesom blahobytu. Ľudia oceňujú slobodu, ale nie sú vždy pripravení niečo pre ňu stratiť. Sloboda je dôležitým, ale nedostatočným kritériom pokroku.

 Presne povedané, keď navrhuješ akékoľvek zmeny, vopred ich nemôžeš pokladať za progresívne. Ich objektívne vyhodnotenie bude možné až po implementácii, z určitej historickej vzdialenosti. Ale v politike je úplne obyčajné hlásiť víťazstvo ešte pred začatím boja.

 4. Progresistické strany a hnutia v rôznych krajinách sveta sa navzájom veľmi odlišujú. V Spojených štátoch je takéto hnutie ľavé a dosť radikálne (stačí pripomenúť akciu "Occupy Wall Street") a v Nórsku sa tak nazývajú pravý konzervatívci. V krajinách Latinskej Ameriky progresisti často vyjadrujú záujmy veľkého kapitálu, priemyselníkov a podnikateľov, ktorí vidia pokrok ako nárast vlastných ziskov. Toto meno nehovorí samo o osebe, ako napríklad socialisti alebo liberáli.

 Obsah Vízii PS umožňuje, aby bola pripisovaná sociálno-liberálnemu smeru. Samoidentifikácia však nie vždy určuje skutočnú prax politických síl. 

 Ako je sa často v takýchto dokumentoch stáva, jeho kritická časť je konkrétnejšia ako konštruktívna. Existujú zmyslové opakovania a vnútorné protirečenia. Napríklad Vízia zahŕňa obmedzenie verejných výdavkov, ale realizácia všetkých navrhovaných opatrení jasne vyžaduje ich výrazný rast. Niektoré zásadné otázky, napríklad o daniach, skoro nie sú alebo sa len stručne spomínajú.

 Medzi hlavné ciele patrí niekoľko bodov, súvisiacich so zvýšením miesta Slovenska v medzinárodných rebríčkoch. To je sotva schopné inšpirovať voličov. Okrem toho sú takéto ratingy vždy veľmi umelé a podmienené. Miesta, obsadené krajinami alebo organizáciami, často závisia viac od stavu ich štatistiky ako od skutočného úspechu.

 Ale hlavným problémom je rozsah Vízii. Čí mnohí ľudia budú chcieť čítať 150 strán špecifického textu od začiatku do konca?

 Napriek tomu je dobré, že takýto dokument existuje. Môže byť použitý pri každej vhodnej príležitosti, aby ukázal, že PS má podrobný program činností. Treba však vytvoriť propagačné materiály, krátke a emocionálne. A udržať sa od toho, aby neboli ako niektoré iné strany, ktoré iba kritizujú cudzie chyby a zberajú diskreditujúci materiál proti konkurentom. 

 5. Kto môže podporiť PS? Zatiaľ sa zdá, že hnutie je orientované na intelektuálov. Obvykle sa tvorivá a technická inteligencia, viac ako iné spoločenské vrstvy, zaujíma o progres.

 Nesmieme však zabúdať, že väčšina ľudí vysoko hodnotí stabilitu, pretože sa obáva, že zo zmien stratí viac, než dostane. PS musí nájsť rovnováhu medzi reformistickými pohnútkami a potrebou získať dôveru veľkého počtu voličov. Dokonca aj najkrajšie idei zostávajú nerealizované, ak sú odtrhnuté od životných záujmov, panujúcich v spoločnosti. 

 Dúfam, že PS sa podarí nájsť svojich voličov a zachrániť vlastnú tvar hnutia, ktoré sa stará o rozvoje krajiny. 

Vasily Lipitskiy

Vasily Lipitskiy

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Vasily Lipitskiy, Profesor, DrSc. Učil sa na Historickej fakulte Moskovskej štátnej Lomonosovovej univerzite. Bol medzi organizátormi ruského demokratického hnutia, spolupracovníkom Michaila Gorbačova a poslancom ruského parlamentu. V Bratislave spolu s partnermi založil Paneurópsku vysokú školu, bol predsedom jej správnej rady. V súčasnosti je prezidentom Bratislavského akademického družstva. Odborník na filozofiu, sociológiu a politickú vedu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

227 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu