Niečo o ničom

Čo je to – „nič“? Táto otázka znie divne. Ale najlepšie umy sa nad ňou zamýšľajú už najmenej 2500 rokov. Aj v staroveku ľudia diskutovali, či naozaj existuje prázdnota a akú úlohu hrá v prírode.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Leucippus (Λεύκιππος, cca 500. B.C.), Democritus (Δημόκριτος, cca 460.- 370. B.C.), Epicurus (Ἐπίκουρος 341.- 270. B.C.), Lucretius (Titus Lucretius Carus, cca 99.- 55. BC) a ich nasledovníci - predpokladali, že všetko, čo existuje, sú atómy a medzery medzi nimi, Podľa nich, atómy by sa nemohli pohybovať, ak by nemali okolo sebe žiadny voľný priestor. Toto je bezchybná logika, ale vtedy ešte nikto nevedel že kvantový svet nie je príliš logický.

Aristoteles (Ἀριστοτέλης, 384.- 322. BC) a mnoho ďalších filozofov naopak verili, že „príroda netoleruje prázdnotu“ (starogréc. „Φύση απεχθάνεται το κενό“, - „Φυσικὴ ἀκρόασις“, 4.8.). Z praxe zistili že akonáhle sa niekde vytvorí prázdny priestor, niečo iné ho okamžite vyplní (vzduch, voda, piesok atď.).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na základe toho vznikol výraz „strach z prázdnoty“ (lat. horor vakui), ktorý sa stal dominantným v prírodných vedách a filozofickom myslení stredovekej Európy. Prejavil sa aj v umení – ako prístup, podľa ktorého na obrazoch alebo v interiéroch by nemali byť nevyplnené fragmenty. 

V porovnaní s antikou, naša znalosť prírody sa dosť rozšírila. Ale jednoznačné pochopenie toho, čo je „nič“, ešte nie je dosiahnuté.

„Nič“ alebo „prázdnotu“ dnes zvyčajne chápeme ako absenciu čohokoľvek, nevyplnenosť, absolútny antipód hmoty. Často ju voláme „vákuum“ (laт. vacuus — prázdnota). Ideálne vákuum je úplná neprítomnosť akýchkoľvek častíc v priestore. V praxi sa veľmi zriedkavý plyn nazýva „technické vákuum“.

SkryťVypnúť reklamu

Je aj pojem „fyzický vákuum“ - priestor, úplne zbavený hmoty, ale vyplnený poľom v dolnom energetickom stave. Ten tiež nie je absolútnou prázdnotou. Kvantová teória poľa tvrdí že, v súlade so zásadou neistoty, sa virtuálne častice neustále rodia a miznú vo fyzickom vákuu. Stávajú sa tam aj tzv. oscilácie nulového poľa - periodické (a nielen) spontánne zmeny v ňom.

Interakcie medzi elementárnymi časticami a atómami sa vyskytujú v relatívne veľkej vzdialenosti (v porovnaní s veľkosťou partikúl). Aj vo vnútri atómu prevládajú voľné priestory. Ale... prečo sú predmety fyzického sveta zvyčajne nepreniknuteľné? Prečo nemôžeme chodiť cez steny? Pravdepodobnosť priameho zrážania atómov nášho tela a steny je veľmi malá. Tak čo nás zastavuje?

SkryťVypnúť reklamu

Skoro „nič! Sily, fungujúce v priestoroch, voľných od hmoty, sú dosť efektívne, aby urobili predmety tvrdými. To, čo považujeme za prázdnotu, je dosť mohutné, aby pridávalo a zachovávalo formy hmoty a oddeľovalo jeden predmet od iných. 

Vedci vyčleňujú ako druh prázdnoty tzv. „vojdy“ (angl. void —prázdno) - rozsiahle oblasti medzi galaktickými vláknami, v ktorých nie sú takmer žiadne galaxie alebo iné hviezdokopy. Vesmírny priestor, majúc veľmi nízku hustotu a tlak, je najlepšou aproximáciou fyzického vákua. Avšak zase nie je dokonalý: dokonca aj v medzihviezdnom priestore je možné stretnúť niekoľko atómov vodíka na centimeter kubický, nehovoriac o elektromagnetických a gravitačných poliach.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho, moderná fyzika dospela k predpokladu existencie tzv. temnej hmoty a energie, ktoré nemôžeme ani monitorovať, no ktoré značne ovplyvňujú vesmír. Takáto hypotéza pomáha pochopiť, prečo sa hviezdy a galaxie v skutočnosti správajú nie tak, ako sa to predpokladalo v teórii a matematických modeloch. Ale, keď je to pravda, vo svete vôbec nezostane žiadne miesto pre prázdnotu.

A čo vo virtuálnom svete? V informatike sa prázdnotou nazýva nulový ukazovateľ, niekedy môže prázdnota znamenať medzeru. Ale nula, absencia informácie... tiež je informácia. Preto aj tu nenájdeme prípad čistého „nič“. 

Úplne nedávno vedci Viedenskej technickej univerzity (www.tuwien.at) objavili novú kvázičasticu, zloženú z dvoch elektrónov a dvoch... dier (A. Kauch et al.“ Generic Optical Excitations of Correlated Systems: π –tons“, „Physical Review Letters“, 31.01.2020.). Diera v kvantovej mechanike je miesto stratenej, chýbajúcej častice, na ktoré sa môže pripojiť iná. Paradox je v tom že diera - absencia častice - mení vlastnosti kvázipartikulu alebo celého atómu. To, čo nie je, pôsobí na to čo je! Aj neprítomnosť niečoho nie je úplne „nič“...

Tak mal pravdu Aristoteles, tvrdiac že prázdnota vôbec neexistuje? Nebudeme sa ponáhľať, je ešte jedna zaujímavá hypotéza, autorom ktorej je ruský vedec Leonid Alkhimov (Леонид Дмитриевич Алхимов). Podľa nej „nič“ existuje, ale za hranicou nášho vesmíru, oddeleného od neho nejakou membránou. Hmota a energia „vytlačujú“ prázdnotu za túto hranicu, membrána jej nedáva možnosť sa vrátiť.

Podľa toho by vesmír vyzeral ako obrovská mydlová bublina, naplnená hmotou a energiou, a hraničiaca s... ničím, ktoré sa nedá ani uvidieť, ani zmerať, prázdnotou, kde nie sú ani čas, ani vzdialenosť, ani akékoľvek iné vlastnosti...

Neviem prečo, ale zdá sa mi že je to troška strašné. Nedobrovoľne pripomínajúc si slová Friedricha Nietzsche (Friedrich Wilhelm Nietzsche, 1844. – 1900.): „A keď dlho hľadíš do priepasti, aj priepasť hľadí do teba“ („Und wenn du lange in einen Abgrund blickst, blickt der Abgrund auch in dich hinein“, – „Jenseits von Gut und Böse“, 1896.). Je to tiež horor vakui, vyplývajúci z ideí Aristotelesa.

Ale, vlastne, čoho sa máme báť? Nie je tam nič... okrem „nič“! A keď to je reálne „nič“, nemôže niečo obklopovať, na niečo pôsobiť, nemôže ani nejako vyzerať, preto sa nepodarí do neho hľadieť. Vôbec to nie je tmavý strašný priestor, skrývajúci príšery vo svojich hĺbkach – je to doslova nič.

Preto vzniká otázka: je „nič“, alebo „prázdnota“, pojem fyziky, alebo len filozofie? Ak je posledné správne, nezvládneme tento jav skúmať v rámcoch prírodných vied ani si byť úplne istí že niekde ho nájdeme.

Vasily Lipitskiy

Vasily Lipitskiy

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Vasily Lipitskiy, Profesor, DrSc. Učil sa na Historickej fakulte Moskovskej štátnej Lomonosovovej univerzite. Bol medzi organizátormi ruského demokratického hnutia, spolupracovníkom Michaila Gorbačova a poslancom ruského parlamentu. V Bratislave spolu s partnermi založil Paneurópsku vysokú školu, bol predsedom jej správnej rady. V súčasnosti je prezidentom Bratislavského akademického družstva. Odborník na filozofiu, sociológiu a politickú vedu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu