Kto pije kolu s Ficom, dane platiť nemusí

Písmo: A- | A+

Súčasná garnitúra v skutočnosti nemá záujem kauzu Gorila vyšetriť. Takýto záujem mať nemôže. Sama by sa vystavila nebezpečenstvu.

R. Fico s obľubou hovorí, že Gorila je kauzou druhej Dzurindovej vlády. Čo sa však dialo za druhej Dzurindovej vlády? Slovenská informačná služba rozbehla akciu Gorila. Bolo to na záver funkčného obdobia druhej Dzurindovej vlády. Začiatkom júla 2006 bola vymenovaná prvá Ficova vláda. A o mesiac na to, Slovenská informačná služba akciu Gorila predčasne ukončila.

A to nie je všetko. Aj nasledovný príklad dokazuje, že Gorila je aj kauzou prvej Ficovej vlády. Najprv jeden citát zo spisu Gorila. Záznam z 22.3.2006, stretnutie Haščák Fico:

"Pre PENTU je zdravotníctvo kľúčová vec a chce v ňom podnikať s primeranou maržou... Do konca rozprávajú ešte o Pavlovi Paškovi. Fico hovorí, že Haščák môže s Paškom dlhodobo počítať... Haščák ide budúci týždeň do Londýna na 2 dni. Fico mu dohodne stretnutie s Paškom."

A čo sa dialo v zdravotníctve ďalej, v rokoch 2006-2010?

Zdravotná poisťovňa Apollo (základné imanie 19 miliónov EUR) kúpila Dôveru (základné imanie 16 miliónov EUR) za 113 miliónov EUR. Z peňazí vybraných na odvodoch od poistencov. Vzápätí nechala majetok Dôvery ohodnotiť znalcom. A ten povedal, že hodnota Dôvery je 574 miliónov EUR. Penta teda prišla k majetku v hodnote 574 miliónov EUR za 113 miliónov. Z ničoho nič. Vďaka jednému znaleckému posudku získala Penta obrovský majetok. Ale iba na papieri. Drvivá väčšina zo spomínaných 574 miliónov nebola ani hotovosť na bankových účtoch, ani akcie či nehnuteľnosti. Bola to znalcom odhadovaná hodnota takzvaného poistného kmeňa.

Tak aká bola hodnota "tovaru"? 113 miliónov alebo vyše pol miliardy eur?

Ak bola 574 miliónov eur a predali ju za 113 miliónov, tak ten rozdiel bolo nepeňažné plnenie (kvázi dar), ktoré sa podľa zákona o dani z príjmov má dodaniť. Lebo aj nepeňažné plnenia podliehajú daniam. Takže ak platí, že hodnota tovaru bola 574 miliónov eur ale Penta ho kúpila za 113 miliónov, z rozdielu 461 miliónov eur mala v tom čase zaplatiť daň vo výške 88 miliónov eur, v starej mene 2,6 miliardy korún.

Druhá verzia: hodnota nebola 574 miliónov eur, ale len tých 113 miliónov, ktoré reálne zaplatili. Potom je ale znalecký posudok na vyše pol miliardy eur podvod. Podvod, ktorý umožnil Pente vykázať a odsať zisk vo výške 461 miliónov eur z poisťovne Dôvera.

Bez ohľadu na to, ktorá možnosť je pravdivá, či bola hodnota tovaru 113 miliónov alebo 574 miliónov výsledok dnes je nasledovný:

- pri zlúčení poisťovní Apollo a Dôvera prišiel štát na daňiach o 88 miliónov eur,

- a finančná skupina Penta prišla k zisku 461 miliónov eur.

Štát stratil, mecenáši si zarobili. Tomu sa hovorí podnikanie v zdravotníctve s primeranou maržou.

Toto všetko by sa nemohlo udiať, keby Smer nemal svojich nominantov v týchto kľúčových inštitúciách: na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a na Daňovom riaditeľstve.

Na čele úradu pre dohľad, ktorý zlúčenie v tejto najperfídnejšej forme požehnal, stál zakladajúci člen Smeru Richard Demovič. Šéfom Daňového riaditeľstva bol ďalší známy expert Smeru Igor Šulaj.

Na rozpor medzi dvomi cenami poukázal aj audítor v Správe k účtovnej závierke Dôvery za rok 2009. Úrad pre dohľad, ani Daňové raditeľstvo však nekonali.

Na základe týchto informácií som dnes podal podnet na:

- Daňový úrad Bratislava,

- Finančnú správu Slovenskej republiky,

- Úrad pre dohľad nad výkonom auditu.

Aj keď si nerobím vôbec žiadne ilúzie, že súčasná garnitúra v skutočnosti nemá záujem kauzu Gorila vyšetriť. Pretože práve Smer umožnil Pente zarobiť na zlúčení dvoch zdravotných poisťovní 461 miliónov eur. A nebyť nášho varovania mohla zarobiť ďalších takmer pol miliardy cez PPC. Nie je práve toto dôvod, prečo sa Robert Fico vyhýba odpovedi na otázku, či si dal s J. Haščákom kolu v konšpiračnom byte na Vazovovej?

Vždy keď je Robert Fico pri moci, zrazu sa výrazne zhorší výber daní. Lebo keď je Robert Fico pri moci, tak ten, kto s ním chodí na kolu, dane platiť nemusí. Ale je to omyl. Neplatenie daní je trestné. Najznámejšia gorila, ktorá na tento omyl doplatila väzením, sa volala Al Capone.

Skryť Zatvoriť reklamu