Kto sa bojí, že Sadiki bude rozprávať?

Písmo: A- | A+

Baki Sadiki niečo musí vedieť. A nie je to len pašovanie heroínu. Tam už svoje vedomosti dokázal a slovenské súdy ich ocenili trestom odňatia slobody na 22 rokov. Ale niekto na Slovensku má zrejme strach, že šéf albánskej drogovej mafie vie aj niečo viac a ak zostane vo väzení, začne rozprávať.

Nasvedčuje tomu absurdný cirkus, ktorý rozpútali prešovské súdy, aby zrušili jeho odsúdenie. Stačí, aby kľúčoví svedkovia zmenili v novom procese výpovede a môže sa dostať na slobodu. Nestalo by sa to prvýkrát. Baki Sadiki už takto raz unikol spravodlivosti v 90-tych rokoch. Vtedy išlo o dovoz heroínu z Turecka na Slovensko a jeho následný vývoz do Nemecka, Talianska a Švajčiarska. Vtedy kľúčoví svedkovia za nevyjasnených okolností náhle zomreli ...

Baki Sadiki bol právoplatne odsúdený za pašovanie 12 kg heroínu na jeseň 2011. Dostal trest odňatia slobody 22 rokov. Kým sa úspešne ukrýval v zahraničí, bol pokoj. Nikto rozsudok nespochybňoval. Problémy sa začali potom, ako ho koncom minulého roka v Kosove zatkli a eskortovali na Slovensko.

Začala sa séria absurdných súdnych rozhodnutí, ktorých cieľom bolo zrušiť právoplatný rozsudok a začať celý súdny proces nanovo. Najskôr rozhodol Okresný súd v Prešove, na základe návrhu odsúdeného Sadikiho, že neboli splnené podmienky na konanie proti ušlému a zrušil právoplatný rozsudok. Keďže podmienkou konania proti ušlému je situácia, keď sa obvinený „vyhýba trestnému konaniu pobytom v cudzine alebo tým, že sa skrýva", Okresný súd uveril tvrdeniu odsúdeného Sadikiho, že dôvodom jeho pobytu v Kosove nebolo skrývať sa pred trestným stíhaním. Inými slovami, že o svojom trestnom stíhaní ani odsúdení nevedel, a bol si len užívať krásy Kosova, ktoré asi trávil levitovaním v odľahlom kláštore bez internetového spojenia. A o svojom odsúdení sa dozvedel, až keď ho z levitovania náhle vytrhli kosovskí policajti.

Samozrejme tejto verzii nemohol uveriť takmer nikto, a tak musel druhostupňový súd prísť s iným zdôvodnením. „Rozkaz ten zněl jasne" - nový proces musí byť za každú cenu. A tak Krajský súd našiel inú cestu - Kosovo vraj vydalo Sadikiho na Slovensko s výhradou voči konaniu (teda s podmienkou, že bude nový súdny proces), v ktorom dostal 22 rokov. Aj táto argumentácia bola od začiatku absurdná. Slovenská republika nikdy neuznala Kosovo, a teda akákoľvek výhrada subjektu, ktorý neuznávame ako samostatný štát, nemá a nemôže mať žiadnu právnu relevanciu. Rovnako by to platilo, ak by sa k nám dostal odsúdený zločinec z Južného Osetska. Právnym titulom na obmedzenie jeho osobnej slobody teda nemohlo byť extradičné konanie, ale jeho zatknutie na Slovensku na základe právoplatného odsudzujúceho rozsudku. Koniec-koncov extradícia podľa Trestného poriadku nie je jediný spôsob, ako dostať obvinené alebo odsúdené osoby na územie Slovenska (napríklad administratívne vyhostenie môže byť ďalší spôsob).

Aby toho nebolo málo, Ministerstvo spravodlivosti včera potvrdilo, že žiadnu takúto výhradu Kosovo neuplatnilo. Krajský súd teda rozhodol na základe neexistujúcej výhrady - z nášho pohľadu - neexistujúceho štátu. Aký musí byť záujem o nový proces pre Sadikiho, ak sú súdy ochotné zlomiť základné fakty, pravdu, aj zákon? Kto sa bojí, že by Baki Sadiki začal hovoriť?

Skryť Zatvoriť reklamu