Kto vytiahne Slovensko z bahna?

Keď v Novembri 89 bolo treba poraziť komunistov a priblížiť krajinu k vyspelému Západu, spojili sa všetci, ktorí stáli na opačnej strane barikády. A výsledok stál za to.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (88)

Keď v roku 1998 bolo treba poraziť Mečiara a Lexu a priblížiť krajinu k vyspelému Západu, spojili sa všetci, ktorí stáli na opačnej strane barikády. A výsledok stál za to.

Slovensko dnes stojí na podobnej križovatke. Krajinu ovláda jedna strana a jej nominanti vo všetkých mocenských, bezpečnostných, justičných a kontrolných zložkách. A v pozadí ju ovláda zlepenec mecenášov. Po najblžších parlamentných voľbách bude otázka stáť takto: pojde Slovensko ďalej rovnakým smerom, alebo odbočí doprava?

A rozhodnutie bude v rukách stredopravých strán.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poraziť koalíciu mecenášov Smeru sa bude dať len spájaním stredopravých síl. A pomáhať koalícii mecenášov Smeru sa bude dať len rozdelením stredopravých síl. Tak, ako sa to dnes deje v nitrianskej a banskobystrickej župe.

Preto sme sa v Novej väčšine rozhodli pokúsiť sa spojiť sily napravo od stredu. Prvým krokom je spojenie s Liberálnou dohodou. Vecí, ktoré nás spájajú, je rozhodne viac, ako tých, ktoré nás rozdeľujú: odbornosť, ekonomická kompetentnosť a vôľa bojovať proti korupcii. Juraj Miškov a Daniel Krajcer patrili vo vláde Ivety Radičovej ku kľúčovým ministrom, ktorých zásluhou sa kauza Gorila nezamietla pod koberec.

SkryťVypnúť reklamu

To, že rôzne názorové prúdy dokážu spolu existovať v jednej "domácnosti", nám dlhé roky ukazujú vyspelé demokracie: USA, Nemecko, Rakúsko. Ale nemusíme ísť tak ďaleko. Ani za hranice. Aj v slovenských stranách vedia vedľa seba fungovať konzervatívnejšie a liberálnejšie zmýšľajúci ľudia. Napríklad v SDKÚ, v strane Most-Híd a medzi Obyčajnými ľuďmi. A tak je to správne.

Áno, možno raz prídu na rad aj kultúrno-etické otázky. My v Novej väčšine veríme, že o týchto otázkach, tak ako v zahraničí, by mali rozhodnúť ľudia v referende. Úlohou nás politikov je, aby sme im túto možnosť uľahčili. Preto od založenia nášho hnutia presadzujeme, aby referendum bolo vždy spojené s parlamentnými voľbami.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko dnes ale žije úplne inými problémami, ako sú interrupcie alebo registrované partnerstvá. Dnes ľudí najviac trápi, či budú mať prácu aj o mesiac, či dokážu splatiť hypotéku, či za zaplatené odvody dostanú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a či sa domôžu spravodlivosti na úradoch a súdoch - bez korupcie.

A presne toto nás spája. Kľúčové totiž nie sú rozdielne názory na parciálne otázky, ale to, aby ľudia s rôznymi hodnotami mali spoločný cieľ. Dnes by tým cieľom malo byť vytiahnuť Slovensko z morálneho a z ekonomického bahna. Tak, ako v Novembri 89 alebo v roku 1998.

Daniel Lipšic

Daniel Lipšic

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda hnutia NOVA. Právnik, poslanec NR SR, bývalý minister vnútra SR (2010-2012), bývalý minister spravodlivosti SR (2002-2006). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenépolitika

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu