reklama

O Gorile a Kačke I. (Vyplatil Haščák Malchárkovi provízie?)

V uplynulých týždňoch som strávil medzi ľuďmi v regiónoch pomerne veľa času. Jednou z najčastejších tém, na ktoré sa ma pýtali bola kauzu Gorila. Ako minister vnútra, ktorý zriadil vyšetrovací tím, žiaľ na viaceré otázky nemôžem odpovedať.  Na overenie niektorých informácií sa však stačí pozrieť na otvorené zdroje, ktoré sú voľne dostupné na internete. Skúsim vám v dvoch na seba nadväzujúcich  blogoch priblížiť, ako si ktorýkoľvek občan môže jednoducho porovnať niektoré skutočnosti z Gorily s realitou a urobiť si názor na aktérov kauzy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (97)

Známe príslovie hovorí: „Keď niečo chodí ako kačka, pláva ako kačka a lieta ako kačka, je to kačka!" Na toto príslovie som si spomenul, keď som, podobne ako mnohí z vás, čítal spis Gorila a porovnával ho s realitou.

Najprv spis:

6.1.2006 (Jirko Malchárek . Jaroslav Haščák)
15.57 hod.-18.42 hod.

Podľa predbežných výpočtov Haščáka zarobil Malchárek zatiaľ na províziách vo funkcii ministra hospodárstva 329 mil. Sk. Podľa Haščáka je to viac ako zarobil za 2 roky vo funkcii ministra Pavol Rusko (Rusko dostal od Penty najviac 60 mil. Sk za PPG) a Malchárek môže byť spokojný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

8.1.2006 (Jirko Malchárek. Jaroslav Haščák)
17.00 hod.-18.30 hod.

Malchárek sa pýta Haščáka na zahraničnú a domácu spoločnosť (systém prepierania Malchárkových provízií). Malchárek sa pýta či má so Zoltánom Vargom rozbehnúť tú domácu firmu. Haščák hovorí, že nech to Malchárek nechá na neho, že to urobí on do 2 mesiacov. V zahraničnej firme má Malchárek zatiaľ v hotovosti 102 mil. Sk. Pýta sa Haščáka či je lepšie to previesť na domácu firmu alebo nechať tak. Haščák hovorí, že to je jedno. Malchárek chce vedieť ako sa bude vyvíjať kurz eura (peniaze v zahraničnej firme má pravdepodobne v EUR). Hovoria o zložení štatutárnych orgánov domácej firmy (akciová spoločnosť). Haščák hovorí, že podľa zákona v predstavenstve môže byť aj jeden človek. Dajú tam asi Zoltána Vargu. Osoby do dozornej rady ešte vyberú. Nesmú to byť osoby, ktoré by sa akýmkoľvek spôsobom dali spojiť s Malchárkom (nemohli byť v minulosti v rovnakých firmách).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Teraz fakty z verejných zdrojov:

1. Akcia Gorila prebehla (SIS, súd) 2005-06, Ján Rejda potvrdil stretnutia, iní nepriamo (odkaz nepripájam, osobne som ich uviedol na tlačovej konferencii a je ich v tlači príliš veľa).

2. Listovaním v Trend Top, zbierka.sk apod. ľahko zistíte, že je v SR veľký problém nájsť firmu, v ktorej vklady spoločníka/-ov predstavujú cca. 329 miliónov Sk a v predstavenstve je len 1 človek. Okrem firmy HM Invest a.s.

http://www.zbierka.sk/ov/kapitoly/default.aspx?KapitolaID=61452&FileName=ov2010-245-18&Rocnik=2010&TypKapitolyID=18&#xml=http://www.zbierka.sk/ov/kapitoly/default.aspx?HitFile=True&FileID=699&Flags=160&IndexFile=ov-18&Text=HM+Invest

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stačí jednoduchý prepočet: r. 69 (základné imanie) + r. 76 (zákonný rezervný fond z kapitálových vkladov) = €9 931 400 + € 969 594 =10 900 994 € = 328 403 345 Sk, t.j. cca 329 miliónov Sk.

3. Firma HM Invest bola založená 23.2.2006, teda necelé 2 mesiace potom, ako sa páni H. a M. rozprávali v konšpiračnom byte o založení spoločnosti do 2 mesiacov.

4. V predstavenstve HM Invest je 1 človek a volá sa Zoltán Varga.

http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=163962&SID=7&P=1

5. Učebnicovou formu prania špinavých peňazí je prijímanie takýchto prostriedkov na spoločnosti nastrčených osôb (biele kone, priatelia, manžel/ka apod.), kde reálnym disponentom alebo užívateľom majetku je cieľový „prijímateľ".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

6. Z.Varga je dlhoročný dobrý priateľ a aj spolupodnikateľ J. Malchárka a rovnako aj J.Haščáka.

7. Reálnym užívateľom majetku spoločnosti HM Invest je vo viacerých prípadoch J. Malchárek (dom na Kolibe, Mercedes Benz).

http://www.sme.sk/c/4301585/malcharek-o-vile-a-milionoch-mlci.html

Úvaha na záver I. časti:

Jednou z často kladených otázok zo strany verejnosti, médií a politikov býva tá, či je spis Gorila autentický. Aj tento príklad ukazuje, že na odpoveď si stači overiť niekoľko jednoduchých, verejne dostupných faktov. Ak k nim prirátame informáciu SIS z roku 2006 pre predsedu vlády a ministra vnútra o podozrivých aktivitách jednej finančnej skupiny a predstaviteľov štátu, je čoraz zjavnejšie, že išlo o plánovaný finančný transfer popísaný v spise zverejnenom na webe.

Nabudúce č.II.

Daniel Lipšic

Daniel Lipšic

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Predseda hnutia NOVA. Právnik, poslanec NR SR, bývalý minister vnútra SR (2010-2012), bývalý minister spravodlivosti SR (2002-2006). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenépolitika

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu