O Gorile a Kačke II. (Kto najlepšie vyperie špinavé peniaze?)

Písmo: A- | A+

V prvej časti tohto blogu som porovnával niektoré pasáže Gorily s realitou. Týkali sa spoločnosti HM Invest a spôsobu, akým Jaroslav Haščák a Jirko Malchárek v medializovanom spise plánovali zlegalizovať 329 miliónov korún, ktoré mal exminister hospodárstva získať z provízií. V druhej časti by som rád upozornil na ďalšie zaujímavé súvislosti so spomínanou firmou.

Predstavte si, že by ste mali k dispozícii provízie vo výške 329 miliónov korún a chceli by ste s nimi disponovať tak, aby vám v tom orgány činné v trestnom konaní nemohli brániť. Kto by vám v tom vedel najlepšie poradiť? Najlepší špecialisti. Odborníci, ktorí naozaj vedia, ako sa perú  špinavé peniaze. Kde sa dajú takí nájsť?

Napríklad v dozornej rade spoločnosti HM Invest.

 http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=163962&SID=7&P=1

V čase od 25.3.2006 do 31.12.2011 pôsobili v dozornej rade tejto spoločnosti dvaja zaujímaví ľudia: JUDr. Richard Biročák a JUDr. Ľudevít Rabay.

Keď si do internetového vyhľadávača zadáte meno Biročák, ako prvý vám Google odporučí nasledujúci link:

 http://www.pluska.sk/slovensko/spolocnost/miliony-z-gemerskeho-mlyna-skoncili-vo-svajciarsku.html

Pre tých, ktorí si túto kauzu už nepamätajú, staré vedenie Fondu národného majetku už po voľbách v roku 2010 uzavrelo mimosúdnu dohodu s firmou Gemerský mlyn. A to v čase tesne po tom, ako súd na prvom stupni rozhodol o tom, že firma Gemerský mlyn nemá nárok na žiadne peniaze. FNM napriek tomu poslalo na účet JUDr. Biročáka, ktorý firmu zastupoval, takmer 5 miliónov euro. A JUDr. Biročák obratom poslal túto sumu, zníženú o svoju odmenu 140 tisíc euro, na švajčiarsky účet firmy založenej v Belize. Poznámka: Belize je malý štát v Strednej Amerike známy tým, že nespolupracuje s vyšetrujúcimi orgánmi iných štátov. Od roku 2003 sa v ňom schováva napr. Boris Vostrý, ktorý spolu s Viktorom Koženým vytuneloval Harvardské fondy.

A teraz sa vráťme k spomínanému pánovi Biročákovi.

Pre kauzu Gorila je totiž dôležitejšia iná vec. JUDr. Biročák pred odchodom do advokácie roky pracoval ako starší referent špecialista finančnej polície priamo na útvare zodpovednom za boj s praním špinavých peňazí. A skúste hádať, kto bol svojho času jeho šéfom a najväčším expertom polície na pranie špinavých peňazí? Pán JUDr. Ľudevít Rabay.  Obaja za svoju mnohoročnú prax získali dostatok skúseností a patria v uvedenej problematike k expertnej špičke.

 Aj ďalší aktér kauzy Gorila Jaroslav Haščák potvrdil v rozhovore v SME, že sa s JUDr. Biročákom pozná:

 "Čiže v byte ste boli dvakrát?

Áno. Bol som niekoľkokrát v advokátskej kancelárii doktora Kána, ktorá je neďaleko, bol som u doktora Biročáka, ktorý má kanceláriu na Wilsonovej."

 http://www.sme.sk/c/6274248/hascak-gorila-je-fikcia.html#ixzz1nQbF7hRj

Zaujímavé je, že páni Biročák a Rabay odišli z Dozornej rady HM Investu k 31.12.2011, teda týždeň po prepuknutí kauzy Gorila.

Možno si kladiete otázku ako ja: Čo viedlo spoločnosť HM Invest, aby do svojej dozornej rady dosadila špecialistov na pranie špinavých peňazí? A prečo odišli uvedení páni z funkcií v HM Investe práve týždeň po vypuknutí kauzy Gorila? Zhoda náhod?

Zhrňme si to. Haščák s Malchárkom hovoria podľa spisu Gorila o vyplatení provízií vo výške cca 329 miliónov korún.

Náhoda č. 1: Spoločnosť HM Invest je založená do dvoch mesiacov od 8. januára 2006 presne, ako sa to spomína v spise Gorila.

Náhoda č. 2: Spoločnosť HM Invest má jedného člena predstavenstva, presne ako sa to spomína v spise Gorila.

Náhoda č. 3: Tým jediným členom predstavenstva je Zoltán Varga, presne ako sa to spomína v spise Gorila.

Náhoda č. 4: Vklady spoločníkov do spoločnosti HM Invest sú vo výške cca 329 miliónov korún, čo je výška provízie spomínanej v spise Gorila.

Náhoda č. 5: V Dozornej rade HM Investu boli dlhé roky bývalí policajní špecialisti na boj proti praniu špinavých peňazí.

Náhoda č. 6: Benefity spoločnosti HM Invest, napr. luxusnú vilu alebo automobil značky Mercedes Benz, užíva Jirko Malchárek.

Náhoda č. 7: Jaroslav Haščák sa s JUDr. Biročákom pozná, navštívil ho aj v jeho kancelárii.

Každý súdny človek si na tieto náhody urobí názor sám. Ale na záver predsa len jedna poznámka: keď niečo chodí ako kačka, pláva ako kačka a lieta ako kačka...

...môže to byť niekedy aj žralok.

 

(Pokračovanie nabudúce...)

Skryť Zatvoriť reklamu