Žraloci a kobylky

Písmo: A- | A+

Prípad takzvanej reorganizácie skupiny SPP je ukážkovým príkladom, ako finančné skupiny pristupujú k ziskovým firmám, na ktorých chcú zarobiť. Vo svete sa finančným skupinám hovorí žraloci alebo kobylky. Podľa toho, či zdravú firmu roztrhajú na kusy, mäso prehltnú a kosti vypľujú, alebo či na zdravú firmu naletia ako kobylky, vyžerú ju až na koreň, odletia preč a zanechajú po sebe iba púšť.

Väčšinou sa zdravá firma útoku žraloka alebo náletu kobyliek bráni. U nás je to inak. Vláda Roberta Fica si finančné skupinu priamo prizvala. Neuplatnila predkupné právo na 49 percent akcií SPP ale umožnila EPH a J&T, aby ich nadobudli.

Najväčším snom finančných skupín je tzv Super Return, alebo voľne preložené Veľká domov. Táto stratégia sa riadi anglickým "Buy ti, Strip it, Flip it - on maximum leverage". Voľne preložené "kúp to celé na dlh, ohlodaj to až na kosť, a zvyšky skús predať".

Presne túto stratégiu používa EPH a J&T na majetok SPP. A vláda Roberta Fica na tom aktívne kolaboruje.

Prvým bodom tejto stratégie je "kúp to na čo najväčší dlh". Ako to urobilo EPH a J&T? Celé SPP kúpili na dlh. Tieto finačné skupiny nedali do SPP ani euro vlastných zdrojov.

Pamätáte si, ako Robert Fico vyplakával, že by najradšej 49 percent SPP od Nemcov a Francúzov kúpil on, ale nemá na to peniaze? To bolo ale divadielko! Robert Fico nemusel na získanie kontroly nad SPP použiť ani euro štátnych zdrojov. Rovnako, ako nemuselo EPH a J&T použiť prakticky ani euro vlastných zdrojov.

EPH mala už 29. apríla 2012, teda pár dní po nástupe tejto vlády schválený úver v hodnote 1 mld. euro na, čuduj sa svete, nákup SPP.

21. januára 2013 dostala EPH ďalší úver v hodnote 1,5 mld. euro. Spolu teda EPH dostala úvery 2,5 mld. euro.  A za túto sumu aj EPH kúpila SPP so súhlasom vlády Roberta Fica.

Zhrnuté a podčiarknuté: Namiesto toho, aby si úver vzala vláda Roberta Fica a nadobudla celé SPP, umožnila EPH a J&T, aby si zobrali úver a za tento úver kúpili SPP. Ak je to výhodná kúpa pre EPH - a ona naozaj výhodná je - bola by aj pre štát.

Teraz prejdime k bodu číslo dva stratégie EPH a J&T vo vzťahu k SPP. Tou je "ohlodaj to až na kosť".

Ako ohlodať SPP až na kosť? EPH a J&T používajú techniku, ktorá sa volá semafor.

Technika semafor spočíva v rozdelení firmu na tri časti:

Červená je stratová časť. Tou je dnes bývalá matka, dnes chudobná sirota, SPP, a.s.

Oranžová je mierne zisková časť. Tou sú zásobníky plynu.

Zelená je zlaté vajce. To je plynovod Bratstvo - dnes vo forme EUSTREAM. A je to aj SPP Distribúcia. Všetky rúrky na území Slovenska, ktoré privádzajú plyn z plynovodu až k spotrebiteľom.

Červenú časť firmy treba zlikvidovať. Alebo nájsť úplného blázna, ktorý tú červenú časť kúpi. Alebo niekomu zaplatiť za to, že červenú čast SPP prevezme - napríklad vláde Roberta Fica.

S oranžovou časťou SPP nemá zmysel sa zdržovať. Tou sú zásobníky plynu. A podľa vládou schváleného mateirálu zo 4. Septembra si vláda zásobníky vezme späť.

Zelenú časť firmy treba ohlodať až na kosť a potom predať. Podľa uniknutých informácií už EPH rokoval s Gazpromom o odpredaji SPP Distribúcia. Zarábať každoročne pomaly ale isto na distribúcii plynu, na to EPH a J&T nemajú čas. Potrebujú cash a hneď.

Najzelenšia časť SPP, zlaté vajce, je EUSTREAM, do ktorého bol začiatkom tohto roka s požehnaním Ficovej vlády vložený plynovod Bratstvo v hodnote 2,5 miliardy euro. Premiér sa môže tváriť, že všetko je v poriadku, v podniku má štát 51%-ný podieľ. Realita je však taká, že štát stratil kontroliu nad EUSTREAM-om. Do jeho vedenia nominovala vláda dlhoročného manažéra J&T Roberta Hančáka. V trojčlennom predstavenstve sa tak popri dvoch nominantoch EPH ocitol za štát človek z J&T. Koho záujmy tam asi tak reprezentuje?

Podľa vládou schváleného materiálu, ktorý vznikol na počítači J&T, bod 7.1 už má EPH premyslené a vládou schválené, ako z SPP dostane okamžitý cash, a to v dvoch krokoch.

Prvým je úver zo skupiny SPP pre 100 percentnú dcéru EPH, ktorou je SGH. Touto transakciou chce EPH vyriešiť problém, ktorý ho najviac tlačí - tým je splatnosť úveru 1 miliardy euro schváleného v apríli minulého roku. Áno, vláda schválila, že EPH môže kúpiť SPP z úveru, ktorý EPH poskytne SPP.

Druhým krokom je naliatie všetkého bonitného majetku do novej matky SPP - SPP Infrastructure. A následné zníženie základného imania v tejto novej matke SPP. Po znížení základného imania príde výplata peňazí akcionárom - teda aj EPH.

Suma sumárum: EPH získalo SPP s predpokladanou návratnosťou 3,5 roka. To je výnos takmer 30 percent ročne. To síce sľuboval Fruniho BMG Invest, ale splniť to nedokázal. Robert Fico to pre EPH a J&T zagarantoval.

Mimochodom, o garantovaní cien plynu pre domácnosti nie je vo vládou schválenom materiáli zo 4. septembra ani slovo. Garancií pre finančné skupiny je tam neúrekom. Veď si ten materiál aj samy napísali.

Skryť Zatvoriť reklamu