

Súčasná Bazilika nájdenia Svätého kríža a nanebovzatia Panny Márie pochádza z rokov 1692 - 1728. Pútnické miesto spravuje rehoľa pavlínov, ktorý si tu založili kláštor už v 14. storočí.





Čierna Madona má viacero slávnostných - vyzdobených šiat, takže z originálnej ikony sú vidieť len tváre a ruky. Byzantská ikona pochádza pravdepodobne z raného stredoveku, do Čenstochovej bola privezená v roku 1384. V roku 1430 bol kláštor na Jasnej hore spustošený husitmi a ikona vážne poškodená. Pamiatkou na túto udalosť sú jazvy na tvári Matky Božej, ktoré vznikli seknutím mečom.

V roku 1655 malá posádka mužov ubránila kláštor pred veľkou presilou švédskej armády. Tejto bitke, aj keď z vojenského hľadiska nebola veľmi významná, poľská tradícia pripisuje mimoriadny význam, pretože útok na národnú svätyňu, ktorej bola predtým prisľúbená nedotknuteľnosť, rozhneval poľské obyvateľstvo. Výsledkom bolo všeobecné povstanie pod vedením Štefana Czarnieckého proti Švédom. Po ich porážke bola Matka Božia z Čenstochovej za účasti kráľa Jána Kazimíra vo Ľvove v roku 1717 korunovaná kráľovnou a ochrankyňou Poľska.











