
K ruinám kostola s kláštorom sa dá pešo dostať po modrej značke z obce Naháč, autom je treba odbočiť z cesty medzi Naháčom a Dechticami.

Komplex je v súčasnosti reštaurovaný. Nami hľadaná železnička sa nachádza 10 minút chôdze od neho.

Výstražné kríže na lesnom chodníku upozorňujú na miestnu raritu...


S budovaním malej železničky začali otec a syn Ružekovci v roku 1997. Stavba trate prebiehala postupne, rovnako ako získavanie vozidiel. V súčasnosti je v teréne položených niekoľko desiatok metrov koľají s rozchodom 600 mm a dve výhybky. Výhybky pochádzajú z rudných baní v Pezinku a museli byť svojpomocne prerozchodované, keďže ich pôvodný rozchod bol 550 mm.


Na odstavnej koľaji je vložená koľajová križovatka úzkorozchodnej trate s traťou normálneho rozchodu, ktorá sa pôvodne nachádzala v drevosklade v Smoleniciach.


Neoficiálny cestovný poriadok LŽK – Lesnej železnice Katarínka. Vlaky premávajú príležitostne napríklad v dňoch otvorených dverí na Katarínke.



Úvraťou je napojené „depo“. Tu je deponovaná „Danka“ alias plne funkčný rušeň BND 30, ktorý bol získaný v roku 2004 z bane Dolina pri Veľkom Krtíši. Vyrobený bol v roku 1983 v Hliníku nad Hronom. Od konca roku 2010 prebieha už stavba nového depa.


Kopa pražcov na dočasnom konci trate. Na tej sú použité aj pôvodné pražce smolenických priemyselných železníc, ktoré donedávna ležali v neďalekých lesoch. K plánom majiteľov železničky patrí pokračovanie stavby trate do okruhu.


Na opačnom konci trate je odstavená súprava, tiež z bane Dolina.

Miesto baníkov sa budú v zaujímavých vozňoch voziť turisti...




Druhý koniec trate leží na násype...

Čo dodať na záver? 11. júla 2009 som sa presvedčil, že tajomná úzkorozchodka v Karpatoch žije ďalej!

Viac o železničke nájdete na jej webe sites.google.com/site/lzkatarinka.