Slovenská Ľupča je tretia zastávka osobných vlakov s Banskej Bystrice do Brezna, 15 minút jazdy s východzej stanice. Úsek po Podbrezovú bol dostavaný v roku 1884 a ihneď po otvorení zdokonalil spojenie so štátnymi železiarňami v Podbrezovej.

Erb obce - orol s gloriolou okolo hlavy (symbol sv. Jána evanjelistu)

Ulica od železničnej stanice na námestie SNP

V rokoch 1575, 1601, 1645 a 1679 zúril na celom Horehroní mor, ktorý si vyžiadal tisíce obetí. Morový stĺp v Slovenskej Ľupči je jedným z troch starých stĺpov v Banskobystrickom okrese, ktoré sa zachovali z 18. storočia. Na stĺpoch v Banskej Bystrici a v Brezne je iba mariánska socha, tenĽupčiansky sa vyznačuje najbohatšou plastickou výzdobou. Okremmariánskej sochy je na ňom osem figurálnych plastík - traja archanjeliMichal, Rafael a Gabriel a päť anjelov.

Gotický rímskokatolícky kostol svätej Trojice zo 14. storočia bol roku 1615renesančne prestavaný. Až do roku 1687 však slúžil evanjelikom.

Veža evanjelického kostola z rokov 1867-1874

Budova Miestneho kultúrneho strediska na námestí SNP

Ľupčiansky hrad sa vypína nad obcou


Hrad alebo zámok?...

Historické objekty vodojemu z roku 1931

Súčasná správa vodojemu

Po ceste k hradu

Hrad vznikol pred rokom 1250 a pôvodne slúžil kráľovskej rodine ako poľovnícke sídlo. Neskôr menil majiteľov a tí ho prispôsobovali svojim požiadavkám, čoho dôkazom sú mnohé dostavby a prestavby.


Pri úpravách v 17. storočí bolo nádvorie doplnené arkádami, v miestnostiach boli vymenené klenby. V tomto období bol hrad sídlom ľupčianskeho panstva, ktorému patrilo mnoho dedín na východ od Banskej Bystrice.

Po požiari v roku 1860 bol objekt upravený na sirotinec, v období predošlého režimu tu boli sústredené rehoľné sestry.

V súčasnosti prebieha na hrade rozsiahla rekonštrukcia, ktorá je rozvrhnutá na 4 roky.

Nízke slnko vytvára dlhé tiene

Pohľad s hradného kopca na okolitú krajinu







Zostup späť do obce






Prišlo aj na železnicu

Reportáž zo železničnej prevádzky nielen v blízkosti obce a pod hradom je na http://www.railpage.net/modules/news/article.php?storyid=1600