Pod ním bola neskôr postavená skromná Krížová cesta a koncom tohto leta bola zložitá prístupová trasa z obce ku krížu vyznačená originálnym spôsobom...

Prvý kamenný smerovník je v Nevoľnom pri dolnej autobusovej zastávke, ktorý navedie návštevníka na starú Mlynskú cestu. Ku krížu, ktorý je z obce dobre viditeľný, trvá cesta jeden a pol hodiny.


Trasa ku krížu a Kalvárii je pomerne neprehľadná, vedie po siedmich cestách a chodníkoch. Preto sa niekoľko nadšencov podujalo zľahčiť prístup milovníkom prírody a pútnikom postavením viacerých smerovníkov. Táto snaha bola úspešne zavŕšená 20. augusta 2009, kedy bolo značkovanie trasy dokončené.



V posledných desiatkach metrov pred naším dnešným cieľom stoja zastavenia Krížovej cesty. Tie majú formu drevených rámčekov s plechovou strieškou na kovových tyčiach. Výjavy na obrázkoch boli pôvodne farebné, dnes sú už vyblednuté s nádychom do modra.






Po zdolaní 227 výškových metrov z obce sa dostávame ku krížu pod vrchom so zaujímavým názvom Chom. Drevený kríž je vysoký 8 metrov a váži asi 200 kilogramov.

Pod krížom je prírodné priestranstvo z balvanov, kde sa raz ročne slúži sv. omša. Tu sa nachádza aj posledné, 15. zastavenie Krížovej cesty, s výjavom Vzkriesenia.




Kríž bol postavený z iniciatívy vtedajšieho farára Vladimíra Štanga a občanov Nevoľného. Podrobná história vzniku kríža ako aj popis trasy k nemu je zaujímavo popísaná na stránkach pána Jána Filandu, s ktorým som tento výlet absolvoval.



Z brala je západným smerom pekný pohľad na Nevoľné, veľkú časť Jastrabskej vrchoviny a pohorie Vtáčnik.


Severozápadným smerom je vidieť na horizonte televíznu vežu vysielača na Suchej hore.



Edit 2024: výjavy krížovej cesty boli neskôr vymenené za iné, autorom fotografií z marca 2024 je Marián Böttcher.




