
Kolonádový most z rokov 1930-1933 ponad Váh na Kúpeľný ostrov snáď ani netreba predstavovať. Na jeho piešťanskom predmostí sa nachádza malá Kaplnka Božského srdca Ježišovho z roku 1897, dnes sa v nej slúžia sv. liturgie východného obradu pre piešťanskú komunitu gréckokatolíkov.

Začiatok krížovej cesty je pri ceste pod bývalou reštauráciou Červená veža v katastri susednej obce Banka.



Z trasy kalvárie sú pekné výhľady do okolia, vľavo Kúpeľný ostrov.


Jednotlivé výjavy krížovej cesty pochádzajú z roku 1935 a doteraz boli ukryté na povale v kostole na Banke. O ich osadenie v teréne sa zaslúžil najmä tamojší kostolník pán Dominik Jánoška, ktorý dal zastavenia reštaurovať a pripravil aj stĺpy, na ktorých sú obrazy osadené.




Krížová cesta bola posvätená v nedeľu 9. marca 2014 za účasti množstva veriacich. Podľa kňaza farnosti sv. Cyrila a Metoda Petra Sabola sa krížová cesta stala základom piešťansko-bančianskej kalvárie.







Krížová cesta končí v aleji pri viniciach s výhľadom na vodnú nádrž Sĺňava, v závere súboru stojí kríž.



Obytná zástavba Piešťan...

Pohľad na obec Banka...

Prvé zmienky o Kostole sv. Martina pochádzajú už zo 14. storočia, no dnešný vzhľad dostal až po rozsiahlej prestavbe v roku 1931. Práve tu sa nachádzali odložené zastavenia krížovej cesty z roku 1935, keďže ich v interiéri nahradil nový súbor.

Aj z fotografie je vidieť, že ide vlastne o dvojkostol. Starý kostolík s vežou vľavo bol čiastočne zbúraný a rozšírený na južnej strane o nový kostol.

Edit 2022: krížová cesta bola po mojej návšteve bohužiaľ vandalmi zlikvidovaná...