Je jedinečná v tom, že jednotlivé obrazy namaľovali žiaci základných škôl v okrese. Okrem kalvárie sa v tomto článku pozrieme aj na iné pamätihodnosti niekdajších Baťovian...

Vznik Partizánskeho spadá do rokov 1938-1939, kedy pri obci Šimonovany zlínska firma Baťa postavila závod na výrobu obuvi. Po postavení obytných a spoločenských budov vznikla osada Baťovany ako súčasť obce Šimonovany. S prudkým rozvojom fabriky rástla aj osada a v roku 1948 boli Šimonovany s osadou Baťovany premenované na Baťovany. O rok neskôr prišlo k premenovaniu Baťovian na Partizánske. V mestskom parku vybudovali pomník zakladateľovi mesta.

Farský Kostol Božského Srdca Ježišovho bol vo funkcionalistickom slohu dokončený v roku 1949. Jeho slávnostná posviacka sa však kvôli panujúcemu režimu uskutočnila až o 40 rokov neskôr.


K začiatku krížovej cesty treba prejsť na druhý breh rieky Nitry a vydať sa vpravo popri záhradkárskej osade smerom na Brodzany.



V lesíku pred začiatkom kalvárie je vo svahu vybudovaná lurská jaskyňa so sochou Panny Márie.


Autorom myšlienky kalvárie je pán Jozef Petrík. Projekt podporil Klub kresťanských seniorov, predstavitelia rímskokatolíckej cirkvi aj primátor mesta. Na realizácii sa podieľali technické služby mesta a všetkých štrnásť obrazov zastavení namaľovali žiaci zo štrnástich základných škôl a základných umeleckých škôl okresu Partizánske.









Od kríža s deviatym zastavením sa otvárajú výhľady na mesto obuvi...




Krížová cesta bola slávnostne posvätená na prvú októbrovú nedeľu v roku 2013. Posvätenie vykonali Mons. Vladimír Farkaš - dekan farnosti v Partizánskom, dekan Miroslav Baláž a don Peter Hrabovecký, správca farnosti na Šípku za účasti množstva veriacich.


Krížová cesta končí na čistinke s tromi krížmi.


V historickej časti mesta, v mestskej časti Šimonovany, stojí Kostol nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia, ktorý prešiel v 18. storočí prestavbou.

Najvýznamnejšia stavebná pamiatka mesta je zároveň najstarší kaštieľ na Slovensku - tzv. Vodný hrad v Šimonovanoch.

