
Chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky bol dokončený v roku 1908 a v roku 1988 ho svätý Ján Pavol II. povýšil na baziliku minor, vtedy tretiu na Slovensku (po Šaštíne a Levoči). Pôvodná bazilika bola rozšírená o dve bočné lode v rokoch 2007-2009.

V roku 2013 realizoval redemptorista o. Kamil Dráb CSsR so svojou dielňou Centro Arte niekoľko veľkých mozaík, ktoré zdobia interiér baziliky.



Okrem svadby v Káne Galilejskej, Božieho milosrdenstva so sv. Faustínou a sv. Jána Pavla II. je kompozícia mozaík dotvorená postavami štyroch mučeníkov novodobej histórie gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Sú to blahoslavení biskupi Peter Pavol Gojdič OSBM, Teodor Romža, Vasiľ Hopko a rehoľník Metod Dominik Trčka CSsR.




Vo vynovenom areáli boli v roku 2011 dokončené dve kaplnky, z ktorých jedna je zasvätená blahoslaveným gréckokatolíckym mučeníkom - Pavlovi Petrovi Gojdičovi OSBM, Vasiľovi Hopkovi a Metodovi Dominikovi Trčkovi CSsR. Druhá kaplnka je zasvätená sv. arcibiskupovi a divotvorcovi Mikulášovi. S ním súvisí aj pútnická tradícia tohto miesta, keďže v roku 1851 sa na ľutinskej hore sv. Mikuláš zjavil Zuzane Fekete, ktorá v nedeľu miesto účasti na liturgii zbierala huby.

V roku 2011 bola dokončená aj budova s dvanástimi spovednicami.

Kamenné základy pôvodného dreveného Chrámu sv. Kozmu a Damiána, ktorý po dokončení dnešnej baziliky vyhorel.

Krížová cesta so štrnástimi drevenými krížmi v areáli baziliky bola posvätená vladykom Mons. Jánom Babjakom SJ na odpustovej slávnosti v sobotu 16. augusta 2014.



Zaujímavým projektom v areáli baziliky je miniskanzen drevených chrámov, ktorému sa venujem v samostatnom článku.




V závere krížovej cesty pri obnovenom kamennom kríži z roku 1896 je výhľad na celý areál...


Edit 2022: krížová cesta bola v roku 2015 vymenená za novú, tvorenú štrnástimi vyrezávanými drevenými krížmi. Na každom kríži je vytepaný malý železný kríž a tŕňová koruna. Autorom nasledujúcich fotografií z októbra 2022 je Marián Böttcher.




