
Kalvária so 14 zastaveniami Krížovej cesty pochádza z roku 1923. Iniciátorom jej výstavby bol miestny farár Vendelín Krištúfek a prispeli na ňu aj americkí Slováci, rodáci z Trstína.

Nachádza sa v lokalite nazývanej Hájiček a od hlavnej cesty vedúcej z Trnavy do Jablonice je vzdialená asi 400 metrov.

Súčasťou vŕšku je starý románsky Kostol Panny Márie Sedembolestnej, ktorý je dodnes pútnickým miestom. Viac o ňom sa dočítate na stránkach o stredovekých kostoloch tu .

Krížová cesta je situovaná na severnej strane kopca. Na protiľahlej strane sa nachádza jeden z trstínskych cintorínov.


História tohto pútnického miesta je zaujímavá. Správa o zázračných uzdraveniach spájaných so sochou Piety, umiestnenej v kostole na vŕšku, sa začala medzi veriacimi šíriť v roku 1793.


Uzdravenia však neboli po cirkevnom zisťovaní oficiálne uznané. Chýr o soche a zázrakoch s ňou spojených sa však neprestával šíriť, preto v apríli 1794 nariadil arcibiskupský vikár Jozef Vilt premiestnenie sochy do Trnavy.


Socha bola uložená v Kaplnke sv. Michala v Kostole sv. Mikuláša v Trnave. Slávnostne posvätená a vrátená na pôvodné miesto bola až v roku 1923, teda v roku výstavby Kalvárie.


Kamenné zastavenia Krížovej cesty sú umiestnené v dosť vzrastlej zeleni stromov a zoradené v pravidelných rozostupoch do kruhu.


Skupinu Ukrižovania predstavujú tri kríže so sochami.



Pod stredným krížom sú v tradičnej kompozícii umiestnené sochy Panny Márie, sv. Jána a Márie Magdalény.


Súsošia aj reliéfy zastavení sú zhotovené z hořického pieskovca a predstavujú kvalitnú kameňo-sochársku prácu moravského sochára Miroslava Haraštu.





Výhľady z nedávno obnovenej Kalvárie na okolie...

Trstínsky kostol sa stráca medzi stromami.


