
Kalvária je situovaná na kopci, juhozápadne od obce s 1400 obyvateľmi.

Bola postavená jezuitmi v rokoch 1728-1729.

Okolo dominantnej Kaplnky Svätého kríža bolo pôvodne umiestnených sedem zastavení Kalvárskej cesty v múre ohradenia. Dnes tu nájdeme kaplniek len šesť, keďže na mieste jednej stojí malá bránka.

Pred vstupom do ústrednej kaplnky stoja tri nové drevené kríže z roku 2008.

Pôvodné výjavy Kalvárskej cesty sa nezachovali, v roku 1877 boli nahradené šiestimi novými obrazmi maľovanými na plechu. Vytvoril ich Jozef Božetech Klemens a predstavovali zastavenia: Kristus sa modlí na Olivovej hore, Bičovanie, Kristus korunovaný tŕním, Nesenie kríža, Pribíjanie na kríž a Judášov bozk. Prvých päť z nich sa dnes nachádza v interiéri Kaplnky Svätého kríža.

Po takmer 200 rokoch od vybudovania Kalvárie, sa miestny farár Ján Baranik usiloval o oživenie pútí na Kalváriu.

Aby tu mohla byť inštalovaná aktuálna pobožnosť Krížovej cesty, bolo v roku 1935 postavených ďalších osem zastavení, keďže šesť sa už nachádzalo v múre ohradenia Kaplnky Svätého kríža.

Novšie kaplnky stoja popri cikcakovitom chodníku vedúcom na kopec. Výklenky s výjavmi Krížovej cesty sú chránené mrežou s motívom kríža.

Krížová cesta bola posvätená počas púte 15. augusta 1935.

Reliéfy výjavov zhotovilo Chrámové družstvo Pelhřimov a predstavujú identické kompozície, aké boli vyrobené o 10 rokov neskôr pre Kalváriu v Osčadnici.

Ešte v 30. rokoch 20. storočia po výstavbe zastavení bol celý svah holý, dnes ho však pokrýva hustý porast. Spomedzi neho sa naskytajú výhľady na obec a okolitú prírodu. Na fotografii je farský Kostol sv. Mikuláša.

Kalvária bola počas svojej takmer 300 ročnej existencie viackrát obnovovaná. Veža Kaplnky Svätého kríža, vysoká 25 metrov, aj preto tvorí dominantu tomuto tichému prostrediu i v 21. storočí...


