Tento rok viedla okružná trasa z Košíc cez Trebišov, Sečovce, Vranov nad Topľou, Kapušany pri Prešove, Prešov a Kysak do Košíc - čiže v opačnom smere ako na prvom ročníku akcie v roku 2010.

Súprava, pozostávajúca z "Magdy" M 131.1125 a prívesného vozňa Clm 5-2145, zastavuje v Trebišove. O historický motorák z roku 1949 sa starajú členovia Klubu historických koľajových vozidiel pri Rušňovom depe Haniska pri Košiciach a tento rok som ho na mojom blogu už predstavil viackrát. Odkazy na reportáže z akcií košického klubu, ktorých som sa v roku 2011 zúčastnil, sú pod článkom.


Z Trebišova sa náš vlak vydal do 32 km vzdialeného Vranova nad Topľou. Na tejto trati sa už dnes pravidelným osobným vlakom cestujúci nezvezie, v roku 2003 tu bola osobná doprava zastavená...

Keďže táto železničná trať bola postavená v roku 1903, osobné vlaky tu jazdili presne 100 rokov. Posledné roky patria postupnému úpadku, nápis na staničnej budove v Sečovciach to vystihuje...

V Sečovciach bol pripravený kultúrny program - vystúpenie mestskej požiarnej dychovky či hry pre deti. Pre obyvateľov Sečoviec sa uskutočnili dve kyvadlové jazdy Sečovce - Trebišov.

Cestujúci sa tu na vlak načakajú, veď naposledy išla týmito končinami práve Sečovská strela pred rokom. Už asi nikdy nebudú pravidelne vlaky stáť na zastávkach Trebišov zastávka, Milhostov, Vojčice, Sečovce, Dvorianky, Parchovany, Sečovská Polianka, Sačurov, Vranov-Ortáše a Vranov nad Topľou predmestie. Škoda...

Fotozastávka na priecestí. Počas okružnej jazdy dlhej 164 kilometrov ich bolo hneď niekoľko.

Ešte si povedzme niečo o nákladnej doprave na trati Trebišov - Vranov nad Topľou. V súčasnosti jazdia iba manipulačné vlaky v 9 kilometrovom úseku Trebišov - Sečovce, aj to najviac jeden pár denne. Ďalej do Vranova už rok nešiel vôbec žiadny vlak, čo nám bujná vegetácia dávala jasne najavo.


Z Vranova nad Topľou pokračoval historický vlak do Kapušian pri Prešove, po trati dokončenej vo vojnovom roku 1943. V stanici Čierne nad Topľou stále existuje veľká rarita na sieti ŽSR - mechanické zriaďovacie návestidlo.

Telefónny stĺp spolu s historickou súpravou navodzuje dojem pravidelnej prevádzky na tejto trati pred niekoľkými desaťročiami...

"Magda" prechádza po impozantnom Hanušovskom viadukte. Tento 390 metrov dlhý most dostal meno po rovnomennej obci, nad ktorou vedie vo výške 40 metrov.

Výhľady z mosta...


Hanušovský gréckokatolícky Chrám blahoslaveného hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča z roku 2003...


Mohutnosť viaduktu si človek uvedomí pri porovnaní veľkosti s vlakom...

Fotoaparáty sú pripravené, prejazd Sečovskej strely ďaľším viaduktom môže začať!


Babie leto predstavuje dokonalé svetelné podmienky na fotografovanie...

Výjazd z Nemcovského tunela. Tunel je dlhý 450 metrov a vedie pod Petíčskym sedlom.


S jazdou Sečovskej strely sa rozlúčime v Kapušanoch pri Prešove. Na snímke je pózovanie starej a novšej techniky pod Kapušanským hradom.


