
Objav základov prvej sakrálnej stavby na hradisku bol v roku 1954, po ktorom nasledoval intenzívny archeologický výskum areálu až do roku 1992. Prvá expozícia archeologických nálezov bola na hradisku sprístupnená verejnosti v roku 1960. V súčasnosti areál hradiska patrí pod správu Masarykovho múzea v Hodoníne.






V tomto pavilóne z roku 2008 sú zakonzervované a vystavené originálne negatívy základov "druhého" mikulčického veľkomoravského kostola. Všetky sakrálne stavby majú totiž pracovné označenie rímskymi číslami I. - XII. Z toho tri kostoly (I., XI. a XII.) sa len hypoteticky predpokladajú, ich archeologické nálezy základov sú totiž nedostatočné.

V areáli hradiska sú prezentované kópie základov deviatich kamenných stavieb (osem kostolov a kniežací palác). Z dôvodu obrovského rozsahu odkrytých archeologických nálezov sa predpokladá, že hradisko bolo jedným z hlavných centier Veľkej Moravy.





























Do areálu slovanského hradiska som prišiel peši zo slovenskej obce Kopčany, po novootvorenom hraničnom cyklomoste cez rieku Moravu. Most spolu s veľkomoravským kostolíkom na slovenskej strane hranice predstavím v pokračovaní tejto reportáže.