
Strečniansky hrad návštevník nájde pri rovnomennej obci, vzdialenej asi 12 km východne od Žiliny. Hrad existoval už v 13. storočí a bol založený Matúšom Čákom.



Hrad plnil svoju strategickú obrannú funkciu až do roku 1674. Vtedy bol zbúraný na príkaz cisára Leopolda, keďže poskytoval ochranu Thökölyho povstalcom. Počas štyroch storočí existencie vystriedal viacerých majiteľov, z ktorých môžme spomenúť Jána Korvína, Jána Zápoľského či rod Vešeléniovcov.


Súčasťou expozície je aj ľahké poľné delo z polovice 17. storočia

Pred zničením hradu bolo z neho odvezené celé zariadenie. O 15 rokov neskôr boli ruiny hradu preskúmané a v hradnej krypte pod kaplnkou bola objavená rakva so Žofiou Bošňákovou, manželkou jedného z majiteľov hradu, Františka Vešeléniho. Aj po 45 rokoch bolo jej telo v neporušenom stave. Keďže bol hrad neobývaný, telo bolo prevezené do kostola v Tepličke nad Váhom a vystavené pre pútnikov v sklenenej rakve. Jeho neporušenosť spolu s faktom, že Žofia si vymodlila obrátenie svojho manžela a pomáhala chudobným, viedla k procesu blahorečenia. Pri dramatických okolnostiach boli však telesné pozostatky 1. apríla 2009 zničené.

V hradnom interiéri zaujme modelová podoba strečnianskeho hradu v 17. storočí


Nákladná rekonštrukcia hradu sa uskutočnila v 90. rokoch 20. storočia a hrad bol sprístupnený verejnosti. Úplne sa zrekonštruovala hlavná brána, hlavná veža, južný palác, severný palác a kaplnka. Z väčšej časti sa doplnili severná veža a predbránie, čiastočne východný palác, parkánová hradba a delové opevnenie.


Strečnianske železničné mosty cez Váh spoza hradných okien

Dominantu hradu tvorí hlavná veža

Výhľady z výšky 140 metrov nad hladinou Váhu

Na vrchole hlavnej veže je slovenská zástava

Panoramatický pohľad na obec Strečno

Na druhom brehu Váhu je Varín. V úrovni pod jeho farským kostolom je vidieť žltá budova školiaceho strediska ŽSR SIP Strečno (Stredisko internátnej prípravy Železníc Slovenskej republiky) - miesto môjho súčasného prechodného pobytu.

V ľavej časti fotografie je pomník padlým sovietskym a francúzskym partizánom v 2. svetovej vojne, ktorí padli pri bojoch v strečnianskej úžine.

Lávka pre peších cez Váh spája obce Strečno a Nezbudskú Lúčku. Automobily môžu využiť kompu.

Z hradu je vidieť hocičo. Aj zrýchlený vlak z Banskej Bystrice do Žiliny...

Pár praktických informácii na záver: hrad je prístupný verejnosti denne od polovice marca do konca októbra. Vstupné pre dospelých je 2 Eur. Deti, študenti a dôchodcovia zaplatia 1 Eur. Poplatok 1 Eur za fotoaparát sa bohato vráti vo výhľadoch, ktoré je možné odtiaľto zachytiť...

