Od septembra minulého roku však krásne vynovená opäť pozýva návštevníkov na stíšenie sa v tomto tichom prostredí s výhľadmi na mesto pod Urpínom...

Kalvária sa nachádza juhozápadne od mesta na vrchu Urpín.

V prvej písomnej zmienke o nej z roku 1689 sa spomínajú kríže a zastavenia.

Prirodzeným dôvodom prebudenia väčšieho záujmu Bystričanov o Kalváriu mohlo byť vypuknutie moru v krajine začiatkom 18. storočia.

Na vrchu bola postavená v rokoch 1712-1713 Kaplnka svätého hrobu.

O rok neskôr bolo dokončených aj sedem nových zastavení, ktoré lemovali chodník stúpajúci miernym svahom ku kaplnke na vrchole Kalvárie.

Kalvárska cesta obsahovala výjavy: Kristus sa modlí v Getsemanskej záhrade, Kristus pred Annášom bitý, Kristus pred Herodesom posmievaný, Bičovanie Krista, Korunovanie Krista tŕním, Ecce homo a Nesenie kríža.

Popri chodníku bola vysadená lipovo-gaštanová aleja.

V poslednej štvrtine 19. storočia bol pašiový program Kalvárie nahradený aktuálnejšou Krížovou cestou.

Počet kaplniek sa zvýšil na dnešných osem a zvyšných šesť výjavov bolo umiestnených do ohrady vrcholovej Kaplnky Svätého hrobu.

Kalvária bola počas svojej existencie viackrát obnovovaná. Počas posledných desaťročí sa však chátraním a ničením vandalmi dostala do zúfalého stavu...

Na lepšie časy sa jej začalo blýskať až v posledných rokoch.

Rekonštrukcia objektov Kalvárie a celého areálu v rokoch 2006-2008 si vyžiadala náklady 41,4 milióna korún (1,374 mil. EUR). Výdavky boli pokryté z darov Biskupstva Banská Bystrica, finančných prostriedkov farnosti Banská Bystrica-katedrála a darov veriacich.

Obnovená vrcholová kaplnka sa po rekonštrukcii stala Kostolíkom Povýšenia Svätého kríža, v ktorom sa pravidelne konajú bohoslužby.

Vo vnútri ohrady pred kostolíkom, kde boli pôvodne obrazy znázorňujúce príbehy zo života Krista, sú dnes pamätné tabule so všetkými biskupmi banskobystrickej diecézy.

Z pôvodných výjavov Krížovej cesty sa zachoval iba jeden - prvé zastavenie Ježiša odsúdeného na smrť.

Výjavy zastavení, inštalované po rekonštrukcii Kalvárie, tvoria figurálne reliéfy z patinovaného plastu chráneného bezpečnostným sklom. Časť z nich ešte v kaplnkách osadená nieje. Ich autorom je akademický sochár Milan Ormandík z Kremnice.

V rámci rekonštrukcie bola okrem obnovy objektov Kalvárie ošetrená stromová aleja, vybudovaná nová prístupová komunikácia i chodníky pre peších a cyklistov.

Kaplnky zastavení aj vrcholový kostolík budú osvetlené a monitorované kamerovým systémom.

Súčasťou rekonštrukcie bola aj novostavba kláštora rádu bosých karmelitánov, ktorí začali duchovne pôsobiť práve na Kalvárii a dohliadať na ňu.

Budova má názov Kláštor sv. Terézie Benedikty od kríža a stala sa tretím pôsobiskom tejto rehole na Slovensku.

Výhľady na Banskú Bystricu z Kalvárie. V pozadí sídlisko Sásová.

Veže Barbakanu a Kostola Nanebovzatia Panny Márie.


Bratislavský rýchlik vchádza do železničnej stanice.

Vynovená Kalvária, slávnostne posvätená 28. septembra 2008 biskupom Rudolfom Balážom, predstavuje jedno z najkrajších miest stredného Slovenska...
