Z kopca v juhovýchodnej časti mesta je kruhový výhľad na dominanty mesta, Šibeničný vrch i celý hrebeň Zoborských vrchov.

Nitriansku Kalváriu nájdeme na nezalesnenom vrchu s rovnakým názvom. Táto lokalita s dávnou históriou sa nazývala Vrchom zelenej planiny a pred postavením Kalvárie Vrchol Matky Božej.

Vrch dostal názov podľa Kostola Nanebovzatia Panny Márie, postaveného na úpätí kopca. Tento kostol sa spomína už v roku 1248.

Tradícia pútí sa tu rozvinula v roku 1747 k nitrianskej Matke Božej.

Uctievaná bola drevená pieta - Bolestná Panna Mária na bočnom oltári kostola.

V roku 1765 bol pri kostole postavený kláštor pre reholu nazarénov. Vystavať ho dal biskup Ján Gustíny v snahe podporiť rozvoj pútnického miesta. Nazaréni tu však zotrvali len niekoľko rokov.


Dejiny Kalvárie sa na Vrchu Matky Božej začínajú na prelome 18. a 19. storočia.

Iniciatívou pre jej postavenie bola likvidácia inventáru v roku 1803 po zrušení kláštora kamaldulov na Zobore Jozefom II.

Reliéfy Krížovej cesty od rakúskeho sochára Františka Xavera Seegena boli prenesené do medzitým pre ne postavených kaplniek medzi Kostolom Matky Božej a vrcholom kopca Kalvárie.

Na vrchole už stála stará stavba šesťhrannej kaplnky, ktorá vytvorila 14. zastavenie Krížovej cesty ako Kaplnka Božieho hrobu.

Kaplnka Božieho hrobu sa spomína aj ako Kaplnka sv. kríža, v ktorej bol v roku 1798 údajne uskladňovaný pušný prach. V stredoveku mala slúžiť ako tzv. sťažňová veža pre Nitriansky hrad.



Z pôvodných reliéfov Krížovej cesty sa zachoval už len jeden, s výjavom Krista nesúceho kríž. Dnes je umiestnený na severnej strane kostola nad pútnickým oltárom.

Dnešné Kaplnky Krížovej cesty boli postavené v roku 1885.

V tom období prebiehala aj generálna oprava kláštorného súboru na úpätí kopca.

Kaplnky sú rozmiestnené po jednej strane cesty od kostola po vrchol kopca v pravidelných rozostupoch.

Reliéfy Krížovej cesty, vychádzajúce z klasických Fuhrichových kompozícií, boli dodané z Mníchova a financoval ich biskup Augustín Roškoványi.

Obnovená Kalvária bola posvätená 8. novembra 1885.


Všadeprítomné výhľady na mesto i jeho široké okolie.

V pozadí vysielač na Zobore.

Misionári Spoločnosti Božieho Slova sem prišli v roku 1925, ktorí starému kláštoru pristavili poschodie a v rokoch 1926-1928 tu vybudovali misijný dom.

Kláštor bol zrušený v roku 1950. Na žiadosť rehole verbistov bola až v roku 1997 opäť zriadená na Kalvárii farnosť v ich spravovaní, ktorá dnes predstavuje hlavné sídlo Spoločnosti Božieho Slova na Slovensku.

Kamenné kríže boli vyhotovené v roku 1911 a plastiky lotrov sú pôvodné. Plastika Ukrižovaného Krista bola však v priebehu času nahradená kovovým odliatkom.

Pred ústredným krížom pôvodne boli sochy Panny Márie, sv. Jána a Márie Magdalény. Do dnešných dní sa uchovali len prvé dve a vo výrazne poškodenom stave sú uložené v Kaplnke Božieho hrobu.

Svahy na vrchu Kalvárie sú ideálnym miestom na relax.

Historické centrum Nitry.





Na severovýchode za dobrej dohľadnosti je možné vidieť vzdialené hrebene Tríbeča, Pohronského Inovca, Vtáčnika i Štiavnických vrchov so Sitnom.
