Vstupná brána do mesta - železničná stanica. Od decembra 2007 už osobné vlaky do Sudoměříc nejazdia...


Výsady slobodného kráľovského mesta Skalica získala v roku 1372

Kostol Najsvätejšej Trojice zo 17. storočia sa nachádza v susedstve kláštora milosrdných bratov, ktorí tu pôsobili až do roku 1950.


Z vyše dvojkilometrového prstenca hradieb sa dodnes zachovalo niekoľko úsekov v plnej výške 8 metrov. S budovaním mestských hradieb sa začalo po povýšení Skalice na slobodné kráľovské mesto a bolo dokončené okolo roku 1435.

Historické jadro mesta tvorí trojuholníkové námestie lemované viacerými sakrálnymi i svetskými stavbami, z ktorých niektoré sú aj v priľahlých uličkách.



Kostol sv. Františka Xaverského s priľahlým kláštorom bol postavený jezuitmi v rokoch 1693-1724, ktorí tu pôsobili až do zlikvidovania rehole v roku 1773. Koncom 18. storočia kostol spolu s kláštorom prevzali paulíni, ktorí ho užívali len krátko a po ich odchode bol opustený.


Budova radnice je pôvodne neskororenesančná, barokovo prestavaná bola v 18. storočí. V roku 1918, kedy sa rozpadlo Rakúsko-Uhorsko a vznikla ČSR, tu krátko sídlila Dočasná vláda pre Slovensko. Túto skutočnosť pripomína pamätná tabuľa na priečelí stavby.


Morový stĺp Panny Márie bol postavený podľa návrhu Giovanniho d´Allio v rokoch 1691-1695 a pôvodne umiestnený pred radnicou. Koncom roka 2005 bol stĺp demontovaný a odvezený do Bratislavy na kompletné reštaurovanie. V súčasnosti je stĺp osadený na pôvodnom mieste - na námestí pred gymnáziom.


Socha Ľudovíta I. Veľkého - kráľ bol veľký priaznivec Skalice. Bol to on, ktorý povýšil Skalicu na slobodné kráľovské mesto v roku 1372 a o päť rokov neskôr povolil Skalici druhý týždenný trh.



Mája odhaľuje termín mojej návštevy slobodného kráľovského mesta...

Dominantou trojuholníkového námestia je farský kostol sv. Michala Archanjela, postavený po roku 1372 na mieste staršej svätyne. Pôvodne jednoloďový kostol bol v období neskorej gotiky (1450-1470) prestavaný na trojloďovú baziliku.


Pri farskom kostole sa nachádza karner sv. Anny. Pôvodná gotická stavba zo 14. storočia prešla v 17. a 18. storočí barokovými úpravami.





Medzi najzaujímavejšie stavby v meste patrí secesná budova tzv. Slovenského domu z roku 1905, ktorá sa zachovala v pôvodnom stave. Dodnes sa tu sústreďuje kultúrny život, nájdeme tu aj stálu expozíciu Záhorského múzea.

Skalica je plná zaujímavých uličiek a zákutí...

Evanjelický kostol bol postavený v rokoch 1796-1797.




Františkánsky kostol Sedembolestnej Panny Márie a kláštor začali stavať v roku 1467, vysvätený bol v roku 1484. Františkáni v Skalici pôsobili až do roku 1950, kedy boli odtiaľ násilne vysídlení. Po roku 1989 sa do Skalice opäť vrátili.

V roku 1999 boli rekonštruované priestory bývalých hospodárskych budov a vytvorená Vínotéka u františkánov.




Skalické kultúrne a spoločenské podujatia väčšieho rozsahu sa od roku 2005 konajú v zrekonštruovanom areáli pri mestských hradbách a františkánskom kláštore.



