Z mojej papierovej dielne: parná prečerpávacia stanica v Patinciach

Písmo: A- | A+

Jednou z pripravovaných vystrihovačiek vydavateľstva vTOM je technická pamiatka z roku 1897. Parná prečerpávacia stanica Patince-Virt slúžila na prečerpávanie priesakových a vnútorných vôd za dunajskú hrádzu.

Obrázok blogu

Autorom papierovej vystrihovačky v mierke 1:200 je Michal Vršanský. V tomto článku prezentujem stavbu testovacieho modelu - betastavby. Rozmery dokončeného modelu sú 230 x 95 x 175 mm.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V rokoch 1884 až 1896 dobudovali protipovodňovú hrádzu Dunaja, ktorá dosiahla celkovú dĺžku takmer 250 kilometrov. Napriek tomu „storočné“ povodne v rokoch 1897 a 1899 pretrhli hrádze, a preto padlo rozhodnutie nielen zvyšovať hrádze, ale aj vybudovať stanice na prečerpávanie vnútorných vôd. 

Objekt v Patinciach tvorí budova strojovne s pekným tehlovým komínom. Strojovňa je prízemný objekt s nízkou dvojspádovou strechou. Bočné krídlo tvorí kotolňa, resp. skladovací priestor. Strojovňa je vybavená pôvodným technologickým zariadením. Prečerpávacia stanica pozostáva z dvoch čerpacích strojov, ktoré dodala anglická firma Nicholson. V prevádzke bola do roku 1974.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu