
Kalváriu nájdeme na miernom kopci na severnej strane mesta.

Pravdepodobne už od začiatku 18. storočia tu stála Kaplnka Povýšenia Svätého kríža ohradená múrom, v ktorom boli tri kamenné kríže aj drevená zvonica.


Okolo roku 1800 dostala kaplnka podobu kostolíka.

V 19. storočí pribudlo pravdepodobne päť samostatných zastavení. Históriu pripomína súčasným návštevníkom Kalvárie aj pamätný kameň pri vstupe do obnovovaného areálu.

Až do druhej svetovej vojny bola levická Kalvária v zachovalom stave. Začiatok jej konca nastal po oslobodzovacích bojoch v závere vojny, kedy bola ťažko zdevastovaná.

Po vojne používali obyvatelia murivo z poškodených objektov ako stavebný materiál na opravu svojich domov. Zostali len malé zvyšky múrov kostolíka a ohrady.


Na pozostatkoch niekdajšej Kalvárie vyrástla počas tohtoročných letných dní Kalvária nová.

Revitalizáciu levickej Kalvárie zabezpečilo Občianske združenie Patrimonium servandi.

Bolo postavených 14 Kaplniek Krížovej cesty a ošetrené torzo historického kostolíka Povýšenia Svätého kríža z 18. storočia.

Kalvária bola posvätená 27. júla 2008 a slávnostnú bohoslužbu uprostred prírody celebroval Mons. Vladimír Farkaš, riaditeľ Biskupského úradu v Banskej Bystrici.

Obnova areálu však ešte nie je ani zďaleka dokončená. V nádvorí kostolíka minulý režim umiestnil rádiotelekomunikačnú vežu.

Jej oceľová konštrukcia sa premení na vyhliadkovú vežu so sedemmetrovým krížom na jej vrchole, ktorý bude v noci osvetlený.

Projekt revitalizácie duchovného a zároveň oddychovo-rekreačného areálu levickej Kalvárie ešte predpokladá parkové úpravy, vybudovanie náučného chodníka, vyhliadkových terás a ochranného múru.




Levické činžiaky sa strácajú v opare.


Kalvária v Leviciach je živým dôkazom, že aj v dnešnej dobe nachádzajú tieto sakrálne súbory v tichom prostredí svoje miesto...
