
Pôvodný kalvársky súbor mal sedem zastavení.

Kalvária bola postavená na svahoch severne od mesta v roku 1741.


V roku 1841, teda o 100 rokov neskôr, boli kaplnky obnovené. Medzičasom však zanikla jedna kaplnka, ktorá stála na nevyhovujúcom mieste.

Pôvodné olejomaľby pašiových zastavení boli nahradené reliéfmi, lebo boli vo veľmi zlom stave.


Boli vyhotovené v Mníchove a predstavovali zastavenia so scénami Ježiš v Getsemanskej záhrade, Bičovanie, Korunovanie tŕním, Nesenie kríža a Ukladanie do hrobu.

Do súčasnosti sa však pôvodné kaplnky nedochovali. Dnešný súbor štrnástich zastavení Krížovej cesty pochádza pravdepodobne zo 40. rokov 20. storočia.

Malé kaplnky s predstavanými stĺpikmi, lomeným čelným oblúkom a sedlovou strieškou v striedavom rytme lemujú cestičku, ktorá vedie k vrcholovým objektom Kalvárie.

Majolikové reliéfy zastavení boli zhotovené dodnes existujúcou Zsolnayovskou manufaktúrou v maďarskom Pécsi.


V závere Kalvárie bola postavená Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie so zvonicou, tromi krížmi, Kaplnkou Božieho hrobu a murovanou ohradou.

Kalváriu dal postaviť predstavený rádu jezuitov v Rožňave Ferencz Szabó na základe povolenia a štedrosti Jakoba Steera a jeho manželky, o čom svedčí aj nápis nad vstupom do hlavnej kaplnky.


Dnešný stav objektov je zanedbaný aj napriek tomu, že sa súbor v rokoch 1987-1989 opravoval. Spodné dve zastavenia zanikli už v 70. rokoch 20. storočia pri výstavbe miestnej hvezdárne.

Vo zvonici boli pôvodne tri zvony. Dnes okrem torza tejto stavby existuje iba kópia jedného z nich...

Z Kaplnky Božieho hrobu sa zachovalo len torzo obvodových múrov a Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie je tiež narušená.

Drevený kríž pripomína svojich troch predchodcov.

Zo zalesneného záveru Kalvárie je možné nahliadnuť na Rožňavu z výšky. Veža na fotografii patrí biskupskej Katedrále Nanebovzatia Panny Márie.

Autobusová stanica.

Polohu mestského centra prezrádza turisticky prístupná strážna veža.


Aj návšteva tejto Kalvárie patrí k mojím pekným spomienkam...

Edit 2023: kalvária prešla v ostatnom období komplexnou obnovou, autorom nasledujúcich fotografií z februára 2023 je Marián Böttcher.












