Pustovníci sv. Andrej Svorad a Beňadik žili v Nitre na Zobore v 11. storočí.

K Svoradovmu prameňu sa dá dostať modrou turistickou značkou od liečebného ústavu Zobor. Pri ňom končí mestská autobusová linka čislo 1, ktorá premáva z nitrianskej železničnej stanice.

Od Svoradovho prameňa vedie krátka odbočka k Svoradovej jaskyni. Práve popri tomto stúpajúcom chodníku stojí nová Krížová cesta.

Zastavenia tvoria drevené stojany s tabuľami, zastrešené plechovou polkruhovou strieškou. Keďže tabule majú netradičný obsah, predstavíme si všetkých štrnásť.

V hornej časti tabule je vždy poradové číslo a názov zastavenia Krížovej cesty. V dolnej časti sú rôzne náboženské témy, zväčša o svätcoch. Dominantnú časť tabule zaberá kresba obsahujúca obidve témy.

Prvý pád pod krížom. Spodná časť tabúľ obsahuje aj žalm.



Chodník prudko stúpa a zastavenia pribúdajú...




Krížová cesta bola posvätená 12. júla 2009 nitrianskym diecéznym biskupom Mons. Viliamom Judákom po slávnostnej pontifikálnej sv. omši ku cti patrónov Nitrianskej diecézy, sv. Andreja Svorada a Beňadika.

Túto Krížovú cestu som navštívil deväť dní po jej posvätení. Už vtedy však boli vidieť stopy vandalizmu...





Krížová cesta končí v tichom lesnom prostredí.




Pár krokov nad posledným zastavením je Svoradova jaskyňa. Podľa legendy v týchto priestoroch žili a pracovali mnísi sv. Andrej Svorad a Beňadik v prísnej askéze a modlitbe.

Medzi liečebným ústavom a Svoradovou jaskyňou je prevýšenie 63 metrov.

Interiér jaskyne je jednoduchý.

S novou Kalváriou pod Zoborom sa rozlúčime zábermi na Nitru a okolie, ktoré vznikli zo svahu nad Svoradovou jaskyňou...


