Farský Kostol sv. Štefana nájdeme na námestí približne v centre obce.


Za ním na miernom návrší stojí tunajšia Kalvária.

Skromná Kalvária v podobe troch krížov tu stála už začiatkom 18. storočia.

V roku 1709 postihol mestečko rozsiahly požiar, ktorý spustošil väčšiu časť Stupavy. Ohňu sa nevyhlo ani spomínané návršie. Kríže s lotrami zhoreli, stredný kríž s ukrižovaným Kristom však zostal neporušený...

Táto podivuhodná udalosť mala za následok prenesenie neporušeného stredného kríža ako aj zvyškov krížov po stranách na bezpečné miesto, do Pálfyovského kaštieľa.

K opätovnému postaveniu Kalvárie došlo v rokoch 1713-1714, kedy v obci zúrila morová nákaza. Kalváriu považovali miestni za najlepší liek proti nákaze.

Kalvária bola postavená vo forme kaplnky so štvorcovým pôdorysom a prízemným podlažím, ktoré bolo tvorené arkádou s tromi oblúkmi.

Prestavba areálu sa uskutočnila v roku 1878. Kaplnka bola rozšírená a jej nádvorie bolo ohradené múrom. V ňom sa vytvorili piliere ukončené trojuholníkovými strieškami, do ktorých boli vsadené kovové reliéfy Krížovej cesty.

Jednotlivé zastavenia sú zoradené vedľa seba. Začínajú na schodoch pri pravom vchode do kaplnky prvým a druhým zastavením a končia trinástym a štrnástym zastavením opäť na schodoch, pri ľavom vstupe.



Rovnaké reliéfy výjavov sa objavujú aj na Kalváriách v Diakovciach, Humennom, Novej Bani, Starej Turej a Topoľčiankach.


Areál bol v 20. storočí viackrát obnovovaný, naposledy v roku 1993. Pri jednej z posledných obnov bol však architektonický výraz Kalvárie výrazne ochudobnený zjednodušením priečelia hlavnej kaplnky.



Prostredie stupavskej Kalvárie stále pozýva na návštevu, nielen pri pravidelných procesiách z neďalekého farského kostola...

