Nová vládna štvrť, nové hlavné mesto Slovenskej republiky.

Hlavné mestá Európy -  Európa má 47 štátov /v tom nejaké to kniežatstvo/, čo by znamenalo 47 hlavných miest. Väčšina je všeobecne známa, ale s niektorými by mnoho ľudí malo problémy a nemusí to byť ani menej známe ako napr. Moldavsko. Dosť ľuďom by dala zabrať aj odpoveď na veľmi známy štát, ktorým je napr. Švajčiarsko. Samozrejme, známa je Ženeva aj Curich, ale ani jedno z ních nie je hlavné mesto. Hlavné mesto Švačiarska je Bern. A keďže som spomínal Moldavsko - doplním že Kišinev je jeho hlavné mesto. Určite nie je pre nás absolútna nutnosť ovládať všetky hlavné hlavné mestá Európy, ale všeobecne je dobré byť zorientovaní. Táto znalosť - alebo neznalosť - sa týka viacmenej všetkých Európanov. Všeobecne si na základe mojich osobných skúseností dovolím tvrdiť, že naši ľudia v tomto smere majú väčší rozhľad, ako napr. Taliani, Francúzi, Nemci Angličania, Španieli ... Títo menovaní občania majú o svojej krajine vysokú predstavu a tento ich „stred sveta" im dosť často stačí. To je samozrejme ich vec.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ktoré je najväčšie hlavné mesto Európy?

Odpoveď je pomerne jednoduchá - Moskva.

So svojimi 10,5 miliónmi obyvateľov na 1 081 km2 je dlhodobo prvá. Podľa informácií z minulého roka, kompetentní idú výrazne posúvať hranice Mosky a postupne má pribudnúť ešte niekoľko miliónov.

Ktoré je najmenšie hlavné mesto Európy?

Na to odpovedať sa úplne jednoznačne nedá.

Spomína sa Vatikán. Ale tento je definovaný ako mestský štát,

Ďalej je to Monako /3 tis. obyvateľov/ v Monte Carlu. Ale Monako je len považované za hlavné mesto - oficiálne Monte Carlo hlavné mesto nemá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najpravdepodobnejším najmenším hlavným mestom Európy je San Maríno v republike San Maríno, približne s 5 000 obyvateľmi /nachádza sa v Taliansku/

Nasledujú: Vadús v Lichtenštajnsku - 5 200, Valleta na Malte - 6 000,

La Vella v Andore - 25 000 atď.

Prikladám tabuľku s európskymi hlavnými mestami

Máme v Európe veľké hlavné mestá, ale aj úplne maličké - také rôznorodé. A tak je to správne. Na veľkosti vôbec nezáleží, veď v podstate sú všetky pekné.

V Bratislave 18.4.2012

Pokračovanie na budúcu stredu 25.4.2012

téma - „Hlavné mestá Slovenska a našich predkov"...

Ľuboš Litvík

Ľuboš Litvík

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... snažím sa vyštverať čo najvyššie na horu poznania a odtiaľ dovidieť čo najďalej a potvrdiť starú múdrosť: ... "Čo sa zdá dnes nemožné,zajtra sa o tom hovoría pozajtra je to hotová vec"... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu