Nová vládna štvrť, nové hlavné mesto Slovenskej republiky.

Prečo Bratislava nevyhovuje ako hlavné mesto Slovenska? Bratislava určitým spôsobom ako hlavné mesto Slovenska – je problém od samého začiatku a to od zániku Uhorska a vzniku spoločného štátu Slovákov a Čechov. 28. októbra 1918 v Prahe bola vyhlásená Česko-Slovenská republika. 30. októbra 1918 bola v meste Martin oficiálne ustanovená Slovenská národná rada, ktorá prijala Deklaráciu slovenského národa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Za hlavné mesto pre právomoci Slovenska bolo navrhované mesto Martin. Úradníci v hlavnom meste ČSR v Prahe nesúhlasili s tým, navrhovali a trvali na tom, že to bude Bratislava. Tak sa aj stalo. Hovorí sa o viacerých dôvodoch, prečo tak rozhodli, napr. že mesto Martin v tom čase malo silného slovenského ducha a v právach pre Slovensko nemienilo Prahe ustupovať, a preto Prahe vyhovovala Bratislava - ktorá bola od čias tureckých nájazdov značne multikultúrna. Niekedy sa spomína aj dôvod, že Martin nemal dostatočnú infraštruktúru. Možno, že za tým bolo aj niečo iné. A preto sa celá situácia s hlavným mestom začínala vyvíjať celá zle už začiatku.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po druhej svetovej vojne Martin opäť žiadal Prahu o štatút hlavného mesta pre Slovensko, aj s doplňujúcimi projektami - pražskí komunisti to opäť odmietli.

A tak tu máme doteraz omylom Bratislavu. Teraz nech každý zváži, čo Bratislava ako hlavné mesto spravila a robí pre Slovensko a jeho obyvateľov a či je toto mesto naozaj tým reprezentačným mestom a miestom celého Slovenska.

A čo dnes?

Hanlivé prívlastky, ktoré dostáva Bratislava, tu nebudem rozoberať. Všeobecne panuje názor, že v Bratislave sa pomerne veľa zarába, chodia si nakupovať kvalitnejší /a mnohokrát aj lacnejší/ tovar do Rakúska, užívajú si na zahraničných dovolenkách, a na zvyšok Slovenska s prepáčením „kašlú". /Veľakrát je to pravda, ale ani tu pečené holuby nepadajú do „huby"./

Skryť Vypnúť reklamu

Jediní, ktorí sa o Slovensko zaujímajú, sú politici, aj to iba pár týždňov pred voľbami a potom štyri roky v podstate nič /tím málo politikom, ktorí nespadajú do tejto kategórie, držím palce/.

Politici v Bratislave sú v bezpečí schovaní a ich rozhodnutia aj tak vyzerajú. Nemusia sa báť, že sa na nich zvýši spoločenský tlak, lebo bratislavčania na nich „kašlú" /veď sa majú pomerne dobre/ a prísť vyjadriť nespokojnosť napr. zo stredného, alebo východného Slovenska je veľakrát finančne nemožné.

A tak sa môže stať, že napr. jeden zhýčkaný vysokopostavený občan v politike /niektorí ho volajú arogantný chrapúň/, ale ja budem slušný, takže jeden vysokopostavený občan v politike sa postaví pred budovu NR SR v Bratislave a prítomných protestujúcich sa spýta, či prišli do Bratislavy na výlet a nakúpiť si. Toto sa spýta ľudí, ktorí veľakrát so svojimi rodinami balancujú na hranici prežitia.

Skryť Vypnúť reklamu

Veru v Bratislave je politikom sveta žiť, čo tam po ostatných ľuďoch na Slovensku.

A aj toto bude jeden z viacerých dôvodov, prečo vládna štvrť, nové hlavné mesto, sa presunie na stredné Slovensko.

Budeme ich mať pekne v strede.

Ak budú slušne, z našich daní a pre nás všetkých intenzívne, rozumne, a so srdcom pracovať, prídeme zo všetkých svetových strán do stredu Slovenska - zo západu, z juhu, zo severu aj východňári, zovrieme ich do víru radosti a budú cítiť našu podporu.

Ak budú pokračovať v arogancii, rozkrádaní, v klamstvách, prídeme opäť zo všetkých svetových strán do stredu Slovenska, zovrieme ich a bude defenestrácia. Nebude to prvýkrát, čo nejakí paraziti poletia oknom. Nesmie sa už stať, aby arogantný vysokopostavený občan v politike /dobre živený z našich daní/ povedal ťažko skúšaným protestujúcim to, čo povedal v Bratislave. Som presvedčený, že vyššie spomenutý vysokopostavený politik by túto aroganciu pred protestujúcimi skúsil na strednom Slovensku iba raz v živote. A to keby mal veľké šťastie, skončil by vzápätí iba na invalidnom vozíku.

Skryť Vypnúť reklamu

Politici - my Vás z tej Bratislavy, kde ste v agónii, v teplúčku, v bezpečí, vytiahneme. Zoberieme si Vás pekne do stredu. Nebudete tam z našich daní zalezení.

Tu, v strede Slovenska, budete intenzívne pre nás pracovať a my budeme všade okolo Vás.

A v prípade potreby urýchlene prídeme.

Prídeme zo všetkých svetových strán. Chytíme Vás do rúk. Ak si to zaslúžite, tie ruky Vás budú nosiť, ak nie, tie ruky Vás vyhodia z úradu cez okno.

Toto, čo tu trvá už viac ako dvadsať rokov, už nesmie pokračovať.

/Pred tou hŕstkou politikov, čo si skutočne plnia všetky svoje povinnosti - klobúk dole/.

V Bratislave 2.5.2012

Pokračovanie na budúcu stredu 9.5.2012

téma - „Hlavné mesto - ktoré sú legislatívne podmienky, na vznik hlavného mesta?"

Ľuboš Litvík

Ľuboš Litvík

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

... snažím sa vyštverať čo najvyššie na horu poznania a odtiaľ dovidieť čo najďalej a potvrdiť starú múdrosť: ... "Čo sa zdá dnes nemožné,zajtra sa o tom hovoría pozajtra je to hotová vec"... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu