
V Anglicku je veľmi rozvinutý systém mládežníckych akadémií, kde sa sústreďujú talenty z celého sveta. Popredné kluby neváhajú investovať niekedy až závratné sumy do začínajúcich hviezd. Ale postupne im to prináša ovocie. V Premiership nájdeme veľa mladých futbalistov, ktorí sa postupne prepracúvajú do prvých mužstiev (napr. aj náš Miňo Stoch), ale niektorí z nich sú oporami či dokonca hviezdami svojich mužstiev už v mladom veku. Ešte pripomínam, že do rebríčka sa dostali len futbalisti z rokom narodenia 1988 až 1989, čiže stavebné kamene novotvoriacich sa dvadsaťjednotiek.
1. Theo Walcott (1989, Arsenal Londýn, cena hráča podľa transfermarkt.de 11.500.000 EUR) - anglický rýchlik, jeden z najlepších pravých krídelníkov v Premier League dokazuje v tejto sezóne svoj obrovský talent a nebyť zranenia, ktoré ho pribrzdilo, mohol toho ukázať ešte viac. Odchovanec Swindonu, ktorý prešiel cez druholigový Southampton až do týmu Arsena Wengera za 7 mil. EUR sa postupne presadzuje aj do A-tímu Albionu v ktorom debutoval už v roku 2006 a stal sa najväčším prekvapením nominácie Svena-Görana Erikssona na svetový šampionát. Pamätný je najmä jeho hetrik do siete Chorvátska v septembri minulého roku v kvalifikácii MS 2010 v Záhrebe.
2. Micah Richards (1988, Manchester City, 13.000.000 EUR) - 11-násobný anglický reprezentačný stopér je v tejto sezóne pri slabšej forme Richarda Dunna veľkou oporou Citizens. Produkt mládežníckej akadémie City odohral v Premier League už 99 zápasov. Vyniká tvrdou hrou a prehľadom, ktorý často využíva aj na pravej strane obrany, kam ho niekedy tréner Hughes zaraďuje.
3. Gareth Bale (1989, Tottenham Hotspur, 9.500.000 EUR) - tretie miesto v rebríčku patrí ľavému obrancovi reprezentácie Walesu a nádeji kladivárov z Tottenhamu. Bale naskočil do veľkého futbalu podobne ako Theo Walcott v drese Southamptonu v roku 2006. Rodák z Cardiffu sa vypracoval na oporu The Saints a pred minulou sezónou prestúpil za 15 mil. EUR do Tottenhamu, kde ho však stále prenasledujú zranenia a možno aj preto sa Spurs nedarí tak, ako by si želali. Silnou stránkou Garetha Balea sú aj priame kopy, o čom sme sa mohli presvedčiť aj na vlastnej koži v kvalifikácii na EURO 2008.
4. Denilson (1988, Arsenal Londýn, 7.000.000 EUR) - ďalšou úspešnou „mladou puškou" v kádri Arsena Wengera je tento brazílsky stredový záložník. Denilson využil početnú maródku v zálohe Arsenalu a postupne sa stáva jej vodcovskou osobnosťou. V tejto sezóne Premier League nastúpil už 25 krát od začiatku a jeho pozícia v mužstve sa stáva neotrasiteľná. Denilson začínal kariéru v mužstve FC Sao Paulo, za ktorý však stihol odohrať len 12 zápasov.
5. Anderson (1988, Manchester United, 21.000.000 EUR) - svojho zástupcu má aj najúspešnejší anglický klub posledných rokov. Novou hviezdou Red Devils sa stáva mladý brazílsky záložník z Porta Anderson, ktorý je spolu s Nanim a Evansom súčasťou omladzovacieho procesu v kádri Manchestru. Práve on by mal prebrať vodcovskú taktovku v strede poľa po legendárnom Paulovi Scholesovi. Kým sa tak stane, z Andersona sa postupne stáva kompletný stredový hráč nielen Červených diablov z Old Traffordu ale aj brazílskej reprezentácie.
6. Nicklas Bendtner (1988, Arsenal Londýn, 6.500.000 EUR) - dánsky bombardér, 193 centimetrov vysoký rodák z Kodane, presvedčil trénera Wengera o svojich kvalitách počas hosťovania v Birminghame City, za ktorý strelil jedenásť gólov. Po návrate do kádra Gunners sa tento dánsky reprezentant postupne pretláča do základnej zostavy kanonierov. Sype mu to aj v reprezentácii. V 23 zápasoch vsietil 8 gólov.
7. Jonny Evans (1988, Manchester United, 3.000.000 EUR) - Evans sa prvýkrát výraznejšie presadil v seniorskom mužstve na hosťovaní v belgickom klube Royal Atwerpy, ktorý je znamý tým, že je akousi „farmou" ManU a pôsobilo tu viacero súčasných i bývalých hráčov Red Devils (napr. John O´Shea, Frazier Campbell alebo Darron Gibson). Ešte výraznejší posun v Evansovej kariére znamenalo hosťovanie v Sunderlande a debut v národnom mužstve Severného Írska. To nenechalo Sira Alexa Fergusona chladným, stiahol si Evansa naspäť a v tejto sezóne ho postavil vo všetkých súťažiach už 19 krát v základnej zostave na stopérskom poste.
8. Armand Traore (1989, FC Portsmouth, 2.200.000 EUR) - rodák z Paríža je kmeňovým futbalistom Arsenalu Londýn. V tejto sezóne hosťuje v mužstve Pompey a obhospodaruje celú ľavú čiaru z postu ľavého obrancu alebo záložníka. Po skvelých výkonoch sa očakáva, že po návrate do Arsenalu zvedie s krajanom Clichym tvrdí boj o miesto v základnej zostave.
9. Lee Cattermole (1988, Wigan Athletic, 3.000.000 EUR) - ďalším anglickým futbalistom v rebríčku je stredový záložník Wiganu Athletic, prekvapenia tejto sezóny Premier League. Cattermole je odchovancom Middlesbrough, ale pred prebiehajúcim ročníkom uprednostnil ponuku z mužstva Letics a zdá sa, že urobil dobre. Nastupuje v základe, organizuje hru mužstva a púta na seba pozornosť skautov popredných britských tímov.
10. Fabrice Muamba (1988, Bolton Wanderers, 5.000.000 EUR) - ďalší talent, ktorého kariéra je spätá s Arsenom Wengerom. Treba však povedať, že skúsený francúzsky trénerský mág sa pri Muambovi zmýlil a nikdy mu nedal šancu v prvom mužstve. Preto odišiel tento stredový záložník do Birminghamu a odtiaľ pred touto sezónou do Boltonu Wanderers, kde patrí k oporám. Ktovie, možno sa ich cesty ešte niekedy zídu.
LoBo