Zobuďme sa, Göteborg je už preč

Každý hokejový fanúšik na Slovensku určite s napätím očakával 73. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji vo Švajčiarsku. Všetci dúfali, že slovenským reprezentantom sa podarí vrátiť na pozície, ktoré im patrili nedávnom a odčinia tým minuloročné boje o záchranu. Žiaľ, nestalo sa tak...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)
Aj maďarský outsider nás takmer dostal na kolená.
Aj maďarský outsider nás takmer dostal na kolená. 

O silnej sedmičke so Slovenskom sa hovorilo len krátko po zisku titulu v Göteborgu. Krajiny ako Bielorusko, Lotyšsko, Švajčiarsko či Nórsko sa nám pomaly vyrovnávajú a môže sa stať, že nám nehorázne utečú. Tak, ako tomu bolo posledné dva roky. Prečo je to tak? V každej z týchto krajín sa stavajú nové štadióny, odborníci, či už domáci, alebo zahraniční sa vo veľkej miere venujú práci s mládežou. Vlády investujú veľké sumy peňazí do podpory juniorského hokeja.

U nás štadióny chátrajú, v mládežníckych mužstvách vládne rodinkárstvo a preferovanie chlapcov z majetných rodín. Pred tým si oči nezakryjeme. Je to tak. Vždy keď dosiahli naši reprezentanti nejaký úspech, bola pri tom celá politická elita. A teraz? Kde zostali všetky veľké vyhlásenia či sľubované milióny? Priživiť sa na úspechu iných je ľahké. Pomôcť mládeži realizovať sa najzdravším možným spôsobom, akým šport nepochybne je, už nie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neustále spory vo vedení zväzu, súboje Široký vs. Šťastný, už otrávili túto spoločnosť. Obaja páni, ľudovo povedané, majú za ušami. Fanúšikov však nezaujíma, či bol Široký v ŠTB a aký má majetok. Zaujíma ich, čo robí pre slovenský hokej. A to najlepšie čo môže urobiť je prenechať miesto niekomu inému. Peter Šťastný bol výborný hokejista, možno najlepší v slovenskej histórii. Ale tváriť sa ako patriot a synov nechať hrať za inú krajinu mi je proti srsti. Nejde o to, že si to sami vybrali. Ide o to, že oni vlastne ani nemali na výber, lebo sú to Američania a ani nevedia po slovensky. Zväz potrebuje čerstvý vietor, nových ľudí, ambicióznych, ale hlavne čestných a takých, ktorí budú chcieť niečo zmeniť. Chýba nám širšia základňa, mladé talenty ako boli Gáborík, Hossa, Pálffy už nevyrastajú. Ja verím, že na Slovensku ten potenciál je. Len sa mu treba venovať, rozvíjať ho, pracovať s ním. Nie uprednostňovať hráčov, ktorých rodičia sponzorujú klub.

SkryťVypnúť reklamu

Neúprosne sa blíži rok 2011, kedy sa majstrovstvá sveta uskutočnia u nás. Pred dvomi rokmi sme sa všetci tešili. Radosť a očakávanie sa však menia na obavy. Ja viem, že za tie dva roky nevychováme nového Bondru či Šatana. Nemusíme získať medailu, možno ani nemusíme skončiť v osmičke najlepších. Naši reprezentanti musia urobiť len jednu vec. Nechať na ľade srdce. Slovenské, hokejové, bojovné, nezlomné, hrdé... To mi chýbalo vo Švajčiarsku najviac.

Michal Lobodáš

Michal Lobodáš

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Športový fanatik, ktorého zaujíma všetko, čo sa týka futbalu a hokeja, ale miluje aj kvalitnú hudbu a filmy. Zoznam autorových rubrík:  HudbaFilmyHokejFutbalOstatnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu