Kámoši z núdze

Písmo: A- | A+

Rusko a Čína. Dve svetové veľmoci s bohatou históriou. Dve obrovské krajiny s obrovským počtom obyvateľov. Sú tak veľké, a predsa malé. Malé myslením svojich vládnych predstaviteľov, myslením, hodiaceho sa skôr na začiatok  minulého storočia, ako do dnešnej doby.

To, že po odvrhnutí ich spôsobov imperiálneho spravovania moci (Tibet, Krym,) či výhradám k dodržiavaniu základných ľudských práv a slobôd od USA a EÚ, vytvárajú spojenectvo, je len účelový krok, nič viac. Rusko a Čína, dvaja urazení chlapci, s ktorými sa už nikto nechce hrať. Konečne aj oficiálne vieme, kto je kto. Už žiadne nádejné pohľady z EÚ, že je to inak. Je to tak, a basta. Nič iného nám neostáva, ako byť v strehu a trpezlivo upevňovať to, v čo veríme najviac – v slobodu a demokraciu. Dávať im jasné odpovede na to, čo vyznávame a že neustúpime ani o krok z našich demokratických hodnôt a princípov. Sloboda nemá prívlastky, buď je alebo nie je.

Opäť sa nám vytvára zoskupenie autoritatívnych režimov, ktoré to bude ťahať spolu. Rusko, Čína, Bielorusko, Kazachstan, v pozadí čakajúca Venezuela, Severná Kórea či Sýria. Kto ďalší sa pridá ? Sú ako osy zlietajúce sa na strapec hrozna. Na sladký a lepkavý nektár komunistickej ideológie napájajúci ich myslenie. Sú na jednej kope, čitateľný a jasný. Kedy sa prebudia ich občania, je vo hviezdach. Ako to však vždy býva, tých je škoda najviac.

Význam ukotvenia našej krajiny už ani netreba zdôrazňovať. Ani to, že hanbou zostáva naša súčasná vrcholová politická reprezentácia, ktorú to ťahá mentálne k nim, ku kámošom z núdze . Už čoskoro sa to však zmení aj u nás. Kormidlo sa opäť začne otáčať na správnu stranu 15.júna. Už túto nedeľu sa na loď dostane kapitán, ktorý bude vylepšovať náš obraz v zahraničí. Výber poradcov tomu jasne nasvedčuje. Verme, že na hrad príde zdravý rozum a empatia k potrebám občana i štátu. Všetko iné, bude sklamanie. Pán Kiska, veľa šťastia. 

Skryť Zatvoriť reklamu