Prekrásny kláštor v Kyjeve

Ako som už predznamenal, bol som tento týždeň pár dní v hlavnom meste Ukrajiny. Okrem iného došlo i na obzeranie niektorých pamätihodností. Jednou z najväčších je bezosporu pravoslávny kláštor Kyjevo-Peščerska Lavra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Už cestou z letiska ma zaujal les veží so žltými strechami na kopci, ku ktorému sme sa blížili. Okamžite som cvakal fotoaparátom ako besný, lebo som netušil, že o deň neskôr sa dokonca dostanem dnu.

Kláštor bol založený už dosť dávno, v 11. storočí. Začal ako diera v zemi riadny kus od Kyjeva, do ktorej sa utiahol pustovník. Jaskyňu rozširoval, mníchov pribúdalo, hĺbili ďalšie katakomby, nad nimi stavali kostoly. Čoskoro sa kláštor stal najväčším duchovným a kultúrnym centrom Kyjevskej Rusi.

To priťahovalo nájazdníkov, ktorí ho často plienili. Ani Mongoli pri svojom vpáde do Európy v roku 1240 ho neobišli. Po každom vyplienení bol opravený a rozšírený. V roku 1718 väčšinu budov zničil požiar, vďaka vonkajšiemu bohatstvu bol opäť obnovený. Možno tu hovoriť o skutočnom bohatstve: vlastnil okrem iného 10 miest, 200 dedín a osád, 70000 nevoľníkov, viac ako 150 páleníc a 150 mlynov a skoro 200 krčiem.

Ako sa dá očakávať, po nástupe boľševikov k moci kláštor neprežíval najlepšie roky. Mnohé veci boli odnesené alebo zničené a nakoniec bol zrušený i kláštor ako taký. Budovy zmenili účel, dokonca sa tam nachádzalo i múzuem obsahujúce antireligióznu propagandu.

Druhá svetová vojna budovám rozhodne neprospela, vybuchovali, padali... Napriek tomu sa opäť zjavili ako vták Fénix. Opäť sa našli peniaze a v dnešnej viere priaznivej atmosfére to zatiaľ vyzerá na dlhšie obdobie pokoja pre mníchov.

Kláštor je dnes rozdelený na dve časti. Väčšia horná je múzeom, na dôkladnú prehliadku ktorého celý deň asi nestačí. Je v nej niekoľko funkčných kostolov. Dolná menšia časť je skutočným kláštorom. Rozhodne odporúčam ísť sa tam pozrieť, ak vás vietor do Kyjeva zaveje.

Na záver niekoľko fotiek. Na prvej je mapka kláštora, múzeum i so Zvonovou vežou je v pravej časti. Nie je prekvapením, že takýto skvost bol zaradený do svetového dedičstva UNESCO. Ukazuje a rozpráva sprievodkyňa Oksana.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu



Jeden z kostolov.

Obrázok blogu



Iný kostol spolu so správnymi budovami. Slnko sa v pozlátených ozdobách na streche odráža brutálnym spôsobom, až som sa bál, že mi vypáli šošovku na foťáku. Sprievodkyňa hovorila niečo o niekoľkých kilogramoch zlata, na štíte sú maľby do omietky, no jednoducho bohatstvo nehorázne...

Obrázok blogu



Pritom budova na predchádzajúcom obrázku je úplne nová, vlastne postavená podľa pôvodnej v 90. rokoch. Vyrástla z rozvalín, medzi ktorými sa našiel i kus muriva niekoľko metrov hrubý zo všetkých strán - na poslednom obrázku.

Obrázok blogu



(písané 4. júna 2005)

Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu