Pri popise východísk som uviedol, že v (starom) Bazileji sa sledoval pomer vlastných zdrojov bánk a ich rizikovo vážených aktív. Bolo povinnosťou bánk tento pomer udržiavať na úrovni vyššej ako 8 %. Prečo práve 8 %? Nuž, tak sa pred skoro dvadsiatimi rokmi dohodli členovia Bazilejského výboru pre bankový dohľad .
Číslo zostalo na papieri aj v čase, keď som popisoval podstatu kapitálových požiadaviek Nového Bazileja. Už som ho nespomenul, takže z auditória zaznela otázka, či tá bulharská konštanta 8 % naďalej zostáva v platnosti. Prisvedčil som, že áno, áno.
Neskôr som sa venoval aj medzinárodným aspektom, konkrétne situácii v EU. Spomenul som, že európska smernica dovoľuje členským krajinám zvoliť si aj inú, väčšiu požadovanú hodnotu kapitálovej primeranosti. A uviedol som príklad... Bulharska. Práve Bulharsko si bulharskú konštantu 8 % nezachovalo a požadovanú hodnotu zvýšilo na 12 %.
Dá sa to chápať prinajmenšom dvojako. Buď tak, že im nezáleží na nejakej konštante po nich pomenovanej nezáleží. Alebo tak, že si zvolili konštantu ešte bulharskejšiu. :-)
P.S. Mimochodom, kto neverí, môže sa presvedčiť v článku 22 ods. 4 opatrenia Bulharskej národnej banky o kapitálovej primeranosti .
Bulharská konštanta
Mal som prednášku na tému Nový Bazilej. Je to vec komplikovaná, možno o nej hovoriť z rôznych pohľadov a na rôznej úrovni detailu. Keďže som mal k dispozícii asi 3,5 hodiny čistého času a mal som zhrnúť nielen jeho obsah, ale aj východiská, motiváciu a niektoré očakávané dôsledky, mnohé oblasti som len naznačil. Keď poslucháčom napadli podrobnejšie otázky, pýtali sa a pristavili sme sa.