Stránka nepatrila mnou hľadanej Financial Services Authority. Viac ako jasne sa mi zobrazilo prehlásenie, že táto stránka patrí firme Findlay Steele Associates Ltd a že oni nie sú a ani sa netvária byť
Financial Services Authority (mnou hľadaný anglický regulátor finančného trhu),
Food Standards Agency (anglická nezávislá zákonom zriadená agentúra pre potravinové štandardy),
Football Supporter's Association (organizácia anglických a waleských futbalových fanúšikov),
Fabless Semiconductor Association (organizácia združujúca firmy podnikajúce jedným druhom obchodného modelu, napr. Qualcomm),
Financial Security Assurance Inc. (finančná spoločnosť, člen skupiny Dexia),
ani žiadna iná organizácia používajúca skratku FSA, okrem nich samotných.
Šípil som, že za takým výrazným upozornením je nejaký právny spor, možno si zopár ľudí poplietlo fsa.co.uk a fsa.gov.uk... nakoniec, i ja som len tak z hlavy dorazil na stránku, na ktorú som nechcel a až ďalší klik ma posunul, kde treba. (Našiel som i tie materiály, nevedel som pôvodne,či existujú, ale domnieval som sa, že áno - a áno.)
Nedalo mi to a neskôr som sa popozeral, čo za tým mohlo byť.
Zistil som, že anglický regulátor viedol s Findlay Steele Associates Ltd spor o doménu. Dôvod bol jednoduchý a otrepaný: ako verejne známa inštitúcia vo veľkom komunikujúca cez Internet (o.i. so všetkými finančným firmami londýnskej City) podstupuje veľké riziko možného úniku citlivých údajov len preto, že niekto do e-mailovej adresy napíše "co" namiesto "gov".
Toto sa stávalo. Z archívu sa vynoril aj taký prípad, že firma najatá FSA (regulátorom) v delikátnom prípade poslala e-mail s dôvernými informáciami do Findlay Steele. Čo mohli robiť? Už mali zabehanú procedúru na slušné upozornenie odosielateľa, že sa pomýlil.
Každopádne, FSA (regulátor) sa so svojou smečkou právnikov vrhol na malú firmu a legálnym postupom sa pokúsil o zrušenie registrácie domény. V celom procese sa vyskytli návrhy na finančné vyrovnanie (priepasť medzi predstavou FSA a FSA o jeho výške bola nepreklenuteľná), rozhodnutia, odvolania, úpravy mailového systému, posudky expertov, názory právnikov... a nakoniec Findlay Steele svoju doménu ubránili.
Celá záležitosť sa v roku 2001 dostala i do celoštátnej tlače ( The Guardian) a samozrejme netových správ (napr. ZDnet News).
Je to už staršieho dáta, no mne teraz vŕta v hlave: hypoteticky, ako by podobný prípad dopadol u nás? Došlo by k nejakému "vyvlastneniu"? Pripomína vám to niečo?
(písané 17. augusta 2005)