Tento krok britskej vlády je výsledkom procesu spusteného americkou hypotekárnou krízou. V septembri si banka v problémoch spôsobených nedostatkom prostriedkov musela požičať od štátu , ľudia sa hromadne snažili vybrať svoje úspory. Klasická situácia, ktorá vyústila do toho, že štát sa za záväzky banky zaručil a postupne do nej nalieval stále ďalšie peniaze, v januári to bolo už 26 miliárd libier.
Celý čas až dodnes sa štát pokúšal nájsť vhodného nového majiteľa banky. Keďže sa to nepodarilo, vláda pripravila zákon o možnom znárodnení bánk v problémoch. Po istých zdržaniach a ping-pongu medzi Dolnou a Hornou snemovňou bol včera schválený ("Queen Elizabeth II signed the bill shortly after it was passed, and House of Commons Speaker Michael Martin announced in Parliament it was law shortly after 11 p.m. last night.") . Dnes prebehlo znárodnenie ako jeden z krokov záchrany banky. "Strategický" investor sa bude ďalej hľadať.
Na celom prípade je okrem problematiky reakcie štátnych orgánov na krízu v banke zaujímavé napríklad i porovnanie so slovenskou realitou. Viete si predstaviť, že by bola takto znárodnená nejaká banka u nás?
Ďalej je faktom, že spomínaný prijatý zákon bol vytvorený práve s cieľom umožniť znárodnenie konkrétne banky Northern Rock. No jeho všeobecná formulácia vyvolala znepokojenie: "The legislation allows the Government to nationalise any financial institution - raising fears that ministers may know that other banks are in trouble." Heh. U nás sme zvyknutí skôr na neodôvodnenú špecializáciu právnych noriem a o všeobecnej si môžeme často nechať snívať, pretože na každú blbosť chceme špeciálny zákon - príklady si ľahko doplníte. Briti sa boja prílišnej všeobecnosti...
"Iný kraj, iný mrav" v prípade banky Northern Rock
Britská banka Northern Rock bola dnes znárodnená.