Miliardové straty po mesiaci: podrobná priebežná správa

Približne pred mesiacom boli zverejnené informácie o rekordných stratách banky Société Générale spôsobených obchodníkom Jérômom Kervielom. Ešte pár dní sa aféra držala na prvých stranách médií, ale sú tu nové udalosti, nové nešťastia, nové škandály. Už ste zabudli? Odborná verejnosť nie, práve naopak. Dôsledky takejto udalosti sa premietnu do pravidiel obozretného podnikania bánk. Regulátori vyvodia dôsledky, ale i manažmenty bánk si vezmú ponaučenie (teda aspoň tie s pudom sebazáchovy).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Zaujímavým študijným materiálom pritom môže byť včera zverejnená správa: Progress report of the Special Committee of the Board of Directors of Société Générale (pdf v angličtine a francúzštine). Áno, zverejnila ju samotná banka na svojej stránke v súlade s prístupom, ktorý k celému problému zaujala. Veľmi otvoreným prístupom, najmä pri porovnaní s vnútrofiremnou kultúrou.

Vyšetrovanie zvláštneho výboru zatiaľ podrobne zdokumentovalo udalosti vedúce k odhaleniu nepredpisových Kervielových obchodov. Ďalej sumarizuje predchádzajúce kontroly, ktoré mohli (a niekedy aj mali) spustiť odhalenie už skôr. Zistené nezrovnalosti boli podnetom na otázky od iných zodpovedných pracovníkov, ktorí mali v pracovných postupoch i preverovanie rôznych skutočností súvisiacich s obchodovaním.

Ku odhaleniu dlho nedošlo preto, že Kerviel dokázal nezrovnalosti šmahom ruky vysvetľovať, bez zakolísania. Zdá sa, že poniektorí sa uspokojili s odpoveďou, i keď jej v podstate nerozumeli do detailov. Neskúmali ďalej, pretože nechceli vyzerať ako blbci, že sa pýtajú na niečo samozrejmé. Poznáte to? "Radšej sa tváriť, že všetkému rozumiem, i keď nerozumiem, pretože neviem, či by som to vedieť mal a ak by som to náhodou vedieť mal, tak je moja chyba, moja preveľká chyba, že to neviem, no a dať najavo, že som chyboval, to nie..."

K tomu sa pridružuje aj jav, ktorý zo správy úplne kričí a ktorý som spomínal na konci môjho druhého článku o Kervielovej afére. Firemná kultúra velila robiť to, čo mám v predpísanom postupe, ale zároveň vyžadovala nestrkať nos do toho, do čoho mi nič nie je. Plastickým príkladom je človek v správe označený ako agent 12 . Keď sa zaujímal o Kervielove obchody čo i len trochu nad rámec svojich povinností, už sa aj ospravedlňoval za svoju nadmernú horlivosť.

Kerviel gap. Aj vďaka nej Kerviel mohol tak dlho robiť to, čo robil. Kerviel gap, prístup "mind your own business", informačná medzera, to je vec kultúry spoločnosti. A kto je zodpovedný za vybudovanie firemnej kultúry? Prečo je firemná kultúra v niektorých firmách až tak nestrkanosoidná, dokonca aj tam, kde by nemusela? (Chvalabohu som nikdy v takej atmosfére nerobil, ako som aj Karolovi Sudorovi povedal , my sme tím.)


Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu