Podľa predhovoru je napísaná ľahkým štýlom (ja to potvrdzujem). Dôvod, ktorý autora viedol k rozhodnutiu napísať ju práve tak, je nasledovný: s nepríjemnou pravdou zájdeš ďalej, ak ju zmeníš na humor. Prečo tak? Lebo závery, ku ktorým v knihe Parkinson dochádza, sú skutočne nepríjemné. Sú z oblasti riadenia úradu, štátu, firmy, o personálnych otázkach, vnútornom korporátnom boji... a moje skúsenosti mi zatiaľ vravia, že sa nemýli.
Jeden z Parkinsonových zákonov hovorí o množení komisií a ich členstva. Komisia, výbor, kabinet, rada a podobné zvieratká začínajú s malým počtom členov a keď sa rozrastá agenda, zväčšuje sa počet členov až po moment, keď už nie sú schopné efektívne pracovať. Potom sa vytvorí užšia komisia, akčný výbor, koaličná rada, výkonná rada alebo iné zvieratko novej generácie a proces môže pokračovať. Len zriedka sa stane, že podobný tvor zahynie.
Špeciálnymi komisiami sú aj menové výbory rozhodujúce o záležitostiach mien. Na Slovensku je takým orgánom Banková rada NBS, v eurozóne Rada guvernérov ECB. Vo svetle Parkinsonovho zákona môže byť zaujímavé zamyslieť sa nad ideálnym počtom členov takého orgánu. Keď rozhoduje jediný človek, nemusí vedieť vyhodnotiť všetky impulzy, niečo mu môže ujsť, keď je ľudí priveľa, niektorí sa môže len tak viezť a zodpovednosť je veľmi rozdrobená.
Tak koľko? Banková rada NBS má v súčasnosti 10 členov, Rada guvernérov ECB ich má 21 . Je to veľa?
Minulosť ukazuje, že asi áno. Helge Berger a Volker Nitsch sú autormi článku skúmajúceho vzťah medzi počtom členov menového orgánu a výsledkami menovej politiky. Ukazuje sa, že inflácia závisí na počte členov tak, že s rastúcim počtom členov klesá, potom sa zastaví a potom zase rastie. Ako ideálny počet členov sa javí byť 7 až 10. (Pozrite prípadne blogový zápis z VOX EU , ktorý je širším sumárom článku.)
NBS je z toho v pohľadu v pohode. ECB má naopak v hlavnom menovom orgáne členov nejako príliš veľa, už 22. členom by sa v januári po pristúpení Slovenska do eurozóny mal stať guvernér NBS.
Pre odporcov zavedenia eura by aj toto mohol byť istý argument proti ...
... ale pre mňa je to najmä ďalším empirickým potvrdením múdrosti profesora Parkinsona. Koľkokrát som sa už v živote presvedčil o platnosti jeho zákonov ...
Parkinsonov zákon v menovej politike potvrdený
V pravom stĺpci sa mi medzi mojimi práve čítanými knihami povaľuje knižka Cyrila Northcote Parkinsona s názvom Parkinsonov zákon čiže honba za kariérou. Neznalý problematiky by podľa tohto mena mohol usudzovať, že ide o nejaký humor. Áno, aj.