Robiť zo slona veľrybu

Anglická banka HBOS má problém. Podľa správy BBC z nej unikli dôverné informácie o klientoch. O veľa klientoch, 75 000. Banka si je vedomá vážnosti situácie ("we are treating this matter very seriously"), no prečo by si zase niekto neudrel do odporných bánk?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Trochu viac o incidente pre tých z vás, ktorí nerozumejú po anglicky. Klientka HBOS Stephanie McLaughlan z Aberdeenu obdržala namiesto svojho výpisu z účtu 5 balíkov výpisov, každý balík mal 500 listov a na každom z nich boli údaje o 30 klientoch. 5 x 500 x 30 = 75000 klientov.

V banke sa pri vybavovaní jej výpisu zjavne stala chyba. Aká, to sa zisťuje. Mohol zlyhať stroj, mohol zlyhať človek, môže ísť o nedbalosť, aj o zlý úmysel. Všetky tieto možnosti sa zahŕňajú pod spoločný názov operačné riziko . S operačným rizikom sa bežne stretáva akýkoľvek podnikateľ a v bankách sa mu v poslednej dobe venuje obzvláštna pozornosť.

Incidenty operačného rizika sa nedajú vylúčiť. Iba ten, kto nič nerobí, nič nepokazí. No je možné operačné riziko zmenšovať a incidenty ako tento sa pokladajú za mimoriadne vážne. To potvrdzuje reakcia banky, ktorá použila v tlačovom vyhlásení slová ako "veľmi vážna vec", "úplné vyšetrenie" (na to si došliapnu aj majitelia banky, aj anglický regulátor), "ospravedlňujeme sa za akékoľvek znepokojenie, ktoré toto mohlo spôsobiť klientom". V rýchlosti ťažko možno urobiť viac. Teraz je nutné naozaj zistiť presné dôvody incidentu a prijať systémové opatrenia na to, aby sa čo najviac zmenšila pravdepodobnosť opakovania niečoho podobného v budúcnosti. To sa nedá urobiť za mesiac.

O probléme banky HBOS (skratka je často dekódovaná ako Halifax Bank of Scotland, aj keď v skutočnosti to nie je celkom tak) písal kdekto, napríklad aj The Register. Práve tento článok si prečítal jeden český bloger a už to išlo. Popísal stručne a okomentoval , čo sa stalo. Vyberám z jeho článku:

" Jak už to tak bývá, banka označila tuto událost za "drobné nedopatření" a dál věc příliš neřešila..."

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že sa nebavíme o nejakej muche, ale o poriadnom slonovi medzi problémami v bankách. Ale robiť zo slona modrú veľrybu a vkladať do úst hovorcov banky zjavnú nepravdu a ešte to škodoradostne ironicky samozrejmým tónom okomentovať, to chcelo v tomto prípade dve veci: 1. nepozorne čítať, 2. mať chuť udrieť si do bánk za každú cenu.

Keď si totiž prečítate pozorne článok v The Register, zistíte, že sa tam skutočne píše o nejakom "minor issue". Ale bola to úplne iná veľká anglická banka s podobnou skratkou, HSBC (Hongkong and Shanghai Banking Corporation), ktorá v októbri 2006 takto označila svoj problém s bankomatmi.

Nepozorné čítanie je zlyhanie ľudského faktora. Čiže nie je to nič iné ako demonštrácia operačného rizika blogera.

(písané 2. februára 2007)





Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu