V rozhovore ma zaujala časť o ľuďoch, ktorí majú 2 SIM karty. Aj pán Marták pripúšťa, že takých ľudí je dnes už asi viac ako 10 %. V tomto kontexte vyznieva zaujímavo následná otázka a odpoveď:
Pravda: "Keďže ľudia zrejme začnú používať viac ako jednu SIM-kartu, sú na takúto možnosť prispôsobené telefóny? Existuje telefón, ktorý by mal v sebe dve karty, ktoré by sa dali komfortne prepínať bez toho, aby používateľ musel telefón vypnúť a zapnúť?"
Marták: "My takéto telefóny v našej ponuke nemáme. Tento typ použitia mobilných telefónov je na Slovensku výrazne nižší ako napríklad v susednom Česku, kde sú telefóny s dvoma kartami vo voľnom predaji. Nepredpokladám však, že by sa na Slovensku mali takéto telefóny výraznejšie presadiť."
Zhrňme si to a preložme do normálnej reči. Ľudí s dvomi SIMkami je pravdepodobne viac ako 10 %. Podľa mňa toto číslo v súvislosti s existenciou tretieho operátora (a možnosťou vzniku ďalších, virtuálnych) ešte bude stúpať. Ale pán Marták nepredpokladá, že by sa telefóny na dve karty mali presadiť.
Podľa mňa je to skôr zbožné želanie operátora s vysokým počtom SIMiek. Mnohí ľudia asi majú záujem využívať rôzne výhody u rôznych operátorov alebo chcú používať mobilný telefón aj pracovne, aj súkromne a pritom toto použitie oddeľovať. Jeden môj priateľ sa prijatiu služobného mobilu ubránil šéfovi argumentom: "Vy ma považujete za človeka, ktorý nosí dva mobily?"
Dôvodov na vlastnenie a komfortné používanie viacerých SIMiek by sa našlo istotne viac. A v danom množstve 10 a viac percent ľudí by určite o dvojsimkový mobil mali záujem desaťtisíce. Keď ich neponúknu sami operátori, otvára sa obchodná príležitosť pre iných dovozcov.
Telefóny na dve karty? E-e... vraj
Cez vybrali.sme.sk som sa opäť dostal k rozhovoru s človekom z prostredia mobilného operátora. Po Robertovi Chvátalovi z T-Mobile to dnes bol Ivan Marták z Orangeu.