Dočítané, načim napísať
Richard Overy: The Dictators - Hitlerovo Nemecko a Stalinov Sovietsky zväz v detailnom porovnaní, poučné aj pre súčasnosť. Postupne som to prečítal počas troch dovoleniek, aj som si to podrobne spoznámkoval. Keď sa raz ku tomuto dostanem...
Lion Feuchtwanger: Bratři Lautensackové - Historický román z prvej polovice 30. rokov, z obdobia Hitlerovho nástupu k moci. Titulní hrdinovia Hannsjörg a Oskar sú nacisti, prvý je bežný zločinec, druhý jasnovidec. Feuchtwangera už dávno uznávam ako skvelého autora a aj Bratři sa dobre čítali.
Jozef Karika: Na smrť - 2. časť - Druhý diel Karikovho románu sa odohráva v období 2. svetovej vojny a v ničom nezaostáva za prvým dielom - ani čítavosťou, ani brutalitou.
A. a B. Strugackovci: Poledne, XXII. století - Aj tento román je svojím spôsobom historický, je to história budúcnosti, ktorá sa isto neuskutoční. Mnohé knihy Strugackovcov sú kritické, satirické, ale Poledne je skôr optimistickou utópiou veriacou v dobro ľudí, ktorí konajú zlo len z nevedomosti, nie zámerne.
China Miéville: Ambasadov - Miéville nesklamal, neľutujem, že som poukážku na knihy k štyridsiatke čiastočne investoval do tohto mierne šľahnutého sci-fi románu.
Rozčítané, načim doraziť
Upton Sinclair: Boston - Prípad Sacca a Vanzettiho. To už je hrozne dávno, čo som túto knihu otvoril, ale mám ju stále na poličke nad posteľou a občas mi padne do oka. Ešte stále rátam s tým, že ju dočítam.
Paul Johnson: Dějiny 20. století - Táto história minulého storočia začína Einsteinom, čo je iste dosť nezvyčajné. Je veľmi čítavá, aj keď treba povedať, že viaceré udalosti sú spomenuté len akoby mimochodom, takže čitateľ si musí dohľadávať v iných zdrojoch, keď chce plne sledovať líniu autora. Čítavam pred spaním, som približne v polovici.
J.R.R. Tolkien: Hobit - Aj túto momentálne veľmi populárnu čítavam pred spaním, ale synovým a samozrejme spolu s ním. Tiež sme približne v polovici.
Martin P. Edwards: Sherlock Holmes na cestách - Apokryfný súbor príbehov Sherlocka Holmesa (všimnite si, že autorom nie je A.C. Doyle). Podľa mňa nedosahuje kvalitu kánonu, raz darmo, písať dnes starým štýlom a vymýšľat nové zápletky realistické pred 130 rokmi nie je ľahké.
A.C. Doyle: The Memoirs of Sherlock Holmes - Zhodou okolností mám práve rozčítaný aj klasický súbor v angličtine. Toto čítam na cestách na čítačke, ktorá sa ku mne dostala vďaka rozhodovaniu sci-fi súťaže.
R. Kofman & J. Umnov: Šachmatnaja zadača - Sovietsky historický zborník šachových úloh z roku 1951 som dostal ako hodnotný dar k 40. narodeninám. Pomaly si čítam výklad a obdivujem úlohy z prvej polovice 20. storočia. Úlohy sú skvelé, niektoré som už ostatne poznal. Dnes je kompozičný šach úplne niekde inde ako vtedy. S tým súvisí aj výklad, pri ňom si naopak skoro až klepem po čele, ako do šachovej skladby autori dokázali povpletať stalinistické a dialektické kecy.
Ták. V poličke s novými knihami na mňa požmurkáva pekných pár ďalších kníh, ktoré sa hlásia o príležitosť. Na všetky dôjde, netlačte sa...
A prečo vám to všetko píšem? Rád by som, keby ste sa aj vy pochválili, čo dobrého ste v poslednom období prečítali alebo čítate. Dobrých tipov nikdy nie je dosť, aj keď času je hromsky málo. :)
Odkazy na martinus.sk sú previazané s ich províznym systémom. Pri kúpe knihy vy nič nestratíte, ja extra nezbohatnem :-).
Knihy - inventarizácia stavu 2
V rámci koncoročnej likvidácie restov, čistenia mailboxu a vyprázdňovania stola som sa dostal aj ku knihám, o ktorých som chcel napísať do blogu, ale zatiaľ som nenapísal, aj ku tomu, čo mám rozčítané.