Výčet knižiek začnem tými z prednej poličky. Ako prvého tu mám Michala Viewegha a jeho Nápady laskavého čtenáře . Už som to čítal dvakrát... asi odveziem.
Nasleduje Aforizník , zbierka aforizmov, v ktorej si z času na čas listujem. Winston Churchill povedal, že rečník má vyčerpať tému, nie poslucháčov... o pisateľovi a čitateľoch to tiež platí... takže ďalej.
Knižka, ktorú mám striedavo na nočnom stolíku a na poličke, to je Neviditelný pes Ondřeja Neffa. Už som v poslednej štvrtine príbehov ľudí a psov z rokov 1997 a 1998. Vtedy ešte žila Michaela, žena tvorcu Neviditelného psa vo forme internetového denníka...
Nasledovný kúsok určite neodveziem, lebo som si ho ešte neprečítal. Posledná z trojice naposledy kúpených anglických knižiek, The Dictators od Richarda Overyho . Má podtitul "Hitler's Germany, Stalin's Russia" a ten hovorí za všetko.
Mám už skoro dočítanú i nasledovnú knihu. Lion Feuchtwanger je jedným z mojich obľúbených spisoveteľov a Žid Süss je jednou z jeho špičkových kníh. Príbeh židovského finančníka v Nemecku rozdrobenom na malé štátiky je napriek zlej povahe hlavného hrdinu posolstvom humanity - a nič na tom nezmenilo ani nehorázne zneužitie knihy Hitlerovou hlásnou trúbou Goebbelsom.
O Kráľovnej lumpov od Doroty Kubínovej som už písal podrobnejšie. Tú asi odveziem, nemôžem si nechať všetko.
Čo si však zatiaľ isto ponechám, to sú Hvězdné deníky II. od svetoznámeho poľského autora sci-fi Stanislawa Lema .
Na striedačku si občas čítam i zbierku rôznych textov s názvom A Devil's Chaplain. Jej autorom je Richard Dawkins, oxfordský profesor a známy darwinista.
Nasleduje kniha, ktorú som čítal s vyvalenými očami. Peter de Rosa ju nazval veľavravne: Temné papežství . Ak by si niekto myslel, že autor je nejaký obyčajný ateista alebo čo... to nie, okrem iného bol 6 rokov dekanom teológie na college Corpus Christi v Londýne - čiže protestant. Škoda, že mi žiaden katolícky kňaz neodporučil podobne pútavé čítanie vysvetľujúce protiargumenty... ani tí, čo som ich požiadal.
Quicksilver od Neala Stephensona je vraj dobrá kniha, ale ani po 50 stranách som jej neprišiel na chuť. Zatiaľ ju odložím.
Encyklopedické Koření s podtitulom "Jak vybírat a používat koření v kuchyni" je iste zaujímavé, ale vzhľadom k mojej praxi (či skôr nepraxi) v kuchyni ju môžem nateraz odložiť, to je isté.
Podobne dopadne i legendárny Trialóg humoristickej trojice Horníček & Lasica & Satinský.
Polička končí dvojicou imidžových kníh, poriadne hrubých. Oranžová Všeobecná a anorganická chémia J. Gaža a kolektívu bola prvou knihou o chémii, ktorá ma očarila ešte na základnej škole, keď som chtiac-nechtiach musel robiť chemickú olympiádu. No a hneď druhou bola modrá Organická chémia J. Kováča & Š. Kováča . Fascinujúce buchle. Podotýkam, že som ich neukradol chemikárke, ale pred pár rokmi som im neodolal v antikvariáte. Asi ich odveziem...
Čo by ste mi poradili? Poznáte niektorú z vymenovaných kníh? Ktorú by ste si isto nechali?
(písané 29. júna 2005)
Knihy z mojej poličky I
Ako som včera písal, čoskoro ma čaká sťahovanie. Je to vhodná príležitosť prejsť svoje veci a tie nepotrebné odstrániť. U niektorých by bolo hriechom zbaviť sa ich navždy, napr. kníh, takže ich len odložím. Ale ktoré si nechať a ktoré odviezť z Bratislavy?