Krátka dlhá cesta po prvý raz

Dnes ráno som netušil, ako strávim večer. Myslel som, že... ale kamarátka mojej milej nás vytiahla do kina na film. Na DOKUMENTÁRNY film. Áno. Na premiéru. Takže bolo komu zatlieskať naživo a bolo to aj s rečami. A keďže išlo o dokument na tému "človek človeku vlkom" pôvodne z obdobia druhej svetovej vojny, odchádzali sme domov zamyslení. Lebo jednoduchých a konečných riešení sa ponúka tak veľa...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Zomrel človek. Nie hocijako. Na pochode smrti z koncentračného tábora, pár dní pred koncom vojny. Ten človek bol Žid, odvezený zo Slovenska v smutne preslávených transportoch, ktoré podľa niektorých vraj nikdy neboli. Majetok jeho rodiny si rozdelili slušní susedia. Nebol sám, boli ich zástupy a neboli to len Židia. Ako je možné, že také niečo sa mohlo stať?

Možno to znie pateticky, ale aj film tak pôsobí. Napriek tomu, že je založený na výpovediach konkrétnych ľudí. Možno práve preto. Možno práve preto, že hlavnou postavou je syn toho mŕtveho, ktorý sa narodil v Terezíne mesiac pred smrťou otca a ktorý sa až bezmála 50 rokov po vojne po pohrebe matky dozvie od otcovho druha na pochode smrti, ako jeho otec zomrel.

Rozhodne sa spolu s priateľmi prejsť cestu, ktorú v roku 1945 prešiel jeho otec zo Sachsenhausenu smerom na sever. Zdanlivo je ten priateľ len jeden, ale ešte je tam režisér, kameraman, fotograf a ktovie koľkí ďalší. Zájde do rodičovského domu v Partizánskej Ľupči. Sedí s ďalšími v obývačke a debatujú - ako je vôbec možné, že také niečo môže spraviť človek človeku? Je to pre majetok? Je to z náboženských dôvodov? Alebo...?

Ako poznamenal jeden z divákov počas besedy, film sa z podobných filmov o holokauste vymyká tým, že neobsahuje žiadne zábery nacistických zverstiev, je to všetko v rozprávaní, obrazová zložka sa zameriava na súčasnosť. Napriek tomu je možné si silne uvedomiť neľudskosť toho, čo sa pred druhou svetovou vojnou a počas nej dialo.

Svoje výhrady by som zhrnul do jediného bodu. Debata x ľudí v obývačke nikam nevedie, neprináša žiadnu novú myšlienku, vrcholom všetkého je preslov, ktorý začína "je to nepochopiteľné" a končí tým, že je to "nepochopiteľné". Medzitým nič. Pritom dôvodov, pre ktoré sa ľudia nechovajú ako ľudia, je dnes známych mnoho. Okrem ponúkajúcich sa vysvetlení (chudoba, závisť, pomsta, nenávisť, túžba po majetku, xenofóbia...) sú známe "nepopulárne" výsledky psychologických experimentov, ako Milgramov alebo stanfordský väzenský experiment. Keď sa stretnú viaceré faktory, spustí sa hrozná vec. Nie je to nepochopiteľné.

Pre dnešok je podstatný odkaz, ktorý vyjadrili tvorcovia po filme aj úplne otvorene. Zatiaľ čo niektoré aspekty nie je možné ovplyvniť, aby sme predišli opakovaniu histórie, musíme sa snažiť ovplyvniť tie faktory, ktoré môžeme. Rastúca neznášanlivosť a xenofóbia hrozí. Je potrebné znova a znova ju odhaľovať ako zlo, ktoré plodí ešte väčšie zlo. Lebo ináč sú ohrozené naše deti.

V tomto kontexte je úplne nepodstatné, kto sú tvorcovia. Je nepodstatné, že hlavnou postavou filmu je Fedor Gál . Podstatné je, že "to hajzlovstvo" tu opäť vystrkuje rožky. A príliš veľa ľudí mu tlieska, príliš veľa. Dnes to máme dokonca vo vláde. A toto naozaj chceme, Slováci?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


(Režisér Martin Hanzlíček a hlavný hrdina Fedor Gál zamyslení počas debaty po filme.)

Tuším, že film u tých fakt roduverných nebude práve populárny.




Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu