Jednoducho. Predpokladom je, aby žil 15 rokov v jednom meste, z toho temer 9 v jednej štvrti, a pritom za celý čas nebol v jedinom kine, ktoré sa v tejto štvrti nachádza. (V Karlovej Vsi je takýmto kinom Istota). Potom už stačí len raz do príslušného kina zájsť a ... tak som stratil svoje istotné panenstvo.
Spoločnosť mi robili reálna dievčina a Gejša. Gejša je film . V ďalšom texte sa budem rozpisovať len o ňom, reálnej dievčine sa predsa venujem mimo blogu. :-)
Film bol veľmi farebný a opakovane veľmi symbolický. Úžasné bolo stvárnenie vojny pomocou krvi vo vode... keď však kamera zašla ďalej, ukázalo sa, že je to farba z dlhočizných pruhov látky, z ktorých sa vyrábali kimoná. Teplo, sneženie, ponurá atmosféra štvrti prostitútok, ochutená ľadová drť v kornúte, šantenie okupačných vojakov s lžigejšami, snaha odšlphať po strechách preč, tanec na desaťcentimetrových drevákoch v umelom snežení - zaujímavo podané mnohé detaily v ponurom štýle.
Temer všetko vo filme sa krúti okolo výchovy gejše trebárs aj z chudobného dievčatka a života gejší. Čo všetko musia ovládať - pravé gejše nie sú prostitútky, nepredávajú svoje telo, ale svoje schopnosti pobaviť muža. Hrou na hudobný nástroj, tancom, duchaplnou konverzáciou, vhodnou úsluhou... ale aby sa gejša stala pravou gejšou, predáva sa aj jej panenstvo. Ktorá dokáže predtým najviac rozvášniť mysle mužov, tá bude vydražená za najvyššiu cenu.
Rýchly pohľad na citáty z filmu mi pripomenul niektoré scény. Žartovná bola pasáž, v ktorej sa hlavnej hrdinke snaží staršia gejša vysvetliť podstate pohlavného styku. Ako to býva, prichádza neskoro - mladá to už videla. V iných scénach sa hlavná hrdinka blysne svojím ostrým jazykom, keď svoju úhlavnú sokyňu párkrát statočne spraží. Ale často je vidieť aj bezútešnosť života gejší, tvrdosť cvičenia, odmietanie, citovú prázdnotu duší, ktoré rozumejú kráse, bažia po láske - a nedostávajú ju.
Z detailov kultúry, s ktorou neprichádzame do styku každý deň, ma samozrejme zaujala scéna na zápase sumó. Jeden z mužov sa mladej gejši pokúša vysvetliť podstatu sumó. Ona ju zhrnie do dvoch slov - sumó je "tanec obrov". Malý obor môže premôcť veľkého obra vhodne zvolenou technikou. Hatakikomi. Hodná malých obrov, ale nie jokozunov a ozekiov.
Z celého filmu sa mi nepáčil jedine záver. Celkový dojem už asi nemohol pokaziť, aj keď tým pádom to u mňa nebolo na jednotku s hviezdičkou. Ale vrelo odporúčam.
(písané 2. júla 2006)
Prišiel som o panenstvo s gejšou
Prisahám, že mi tento názov nenapadol v nevypísanej naháňačke za najbulvárnejším titulkom na celom blogu SME. Vôbec nie. Priniesla mi ho slina na jazyk cestou z kina (© Ivan Mládek). Jasnejšie by to bolo, keby som správne napísal veľké písmeno v slove Gejša. A ako môže chlap prísť o panenstvo?