V noci som isiel spat o cosi neskor kvoli relacii o vplyve internetoveho videa na …. Americke volby. Tusim najviac kvakali o YouTube, ked vymakli aj pozitivny aj negativny vplyv. Teza, ktorou zakilili neprijemnu stranku pre politikov, je dnes uz pomaly pravdiva aj u nas. V kazdej chvili a zvlast par tyzdnov pred volbami, by sa politik za kazdych okolnosti mal spravat distingvovane, resp. v medziach normy, bez preslapov, atd. Pretoze v kazdej chvili nanho moze byt namiereny mikrofon, nasmerovany mobil s fotakom alebo videokamera. A spravit si z neho srandu pred milionmi ludi je potom otazka par minut.
Naopak pozitivne sa snazia vyuzit YouTube neznami kandidati, ktori prosto uploadnu svoje video a snazia sa ho spopularizovat. Podaktori vraveli, ze to ide, ini, ze to nejde. Je to asi trochu aj o stasti.
Pred rokmi, ked este YouTube nebolo, bol uz JibJab . Pustili niekolko klipov, ktore manici vyrabali este v brooklynskej garazi (mnam, selfmademanske klise :-)). Bush s Kerrym len taky fukot. Jibjabakov dovliekli do studia a urobili s nimi rozhovor. Pobavil ma zaver, ked jeden z nich ukoncil debatu charakteristikou (parafraza): „Chcete publikovat svoje vseobecne video o hocicom? Uploadnite ho na YouTube. Chcete srandu? Podte na JibJab.“ Moderator to okomentoval asi tak, ze mali sme reklamu v priamom prenose a podme dalej…
Dnes som po navrate z roboty vpadol do nam geograficky ovela blizsej temy. Najomne vrazdy v Rusku. Reportaz s chlapikom, ktory prezil najomnu vrazdu. Rozhovor s uradnikom z Kremla, Dmitrijom Peskovom, ak som spravne pochopil jeho titul, tak to bol zastupca Putinovho hovorcu, ale mozem sa mylit. Rozhovor s autorom knihy „Sudruh kriminalnik: nova ruska mafia“.
Najma ten Peskov bol tristny. Moderator ho smazil otazkami typu „preco nebol vyrieseny ziaden z ‚velkych’ pripadov“, ako napriklad vrazdy Anny Politkovskej alebo Andreja Kozlova, co sa tom konkretne robi, preco je v Rusku tolko najomnych vrazd. A Peskov sa vykrucal len taky fukot, odpovede typu najomne vrazdy nie su len v Rusku, vela veci sa vyriesilo, len sa o nich nehovori, lebo nie su tak medialne popularne, tisicky policajtov na veci robi, kazdy, kolko moze... Hej, kolko moze, to je presne.
CNN ide
CNN je samozrejme poriadne americke, ale moj sucasny pohlad nan je vcelku pozitivny. Okrem toho, ze to je jedina pozeratelna stanica v anglickom jazyku, ktoru mam, mozem konstatovat, ze si popri spravach o najvacsich katastrofach a Iraku najde cas aj na zaujimave temy.