Fascinuje ma "presnosť" komentárov k prieskumom

Ak to niekto ešte nepočul ani nečítal, tu je dnešný článok o prieskume verejnej mienky. Ako sa aj v diskusii spomína, všetky takéto prieskumy obsahujú štatistickú chybu. Kto však o nej počul v televízii, rádiu alebo čítal v novinách či na nete?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Povedzme, že chyba prieskumu* by bola 3 %. V praxi to znamená, že aj keď 39,1 % účastníkov prieskumu preferuje Smer, skutočná hodnota podpory Smeru v celej populácii voličov je s veľkou pravdepodobnosťou niekde medzi 36,1 % a 42,1 %.

Pravdepodobnosť, že je podpora Smeru je menšia ako 40 %, je väčšia ako pravdepodobnosť, že podpora je väčšia ako 40 %. Ale rozhodne je pomerne významná možnosť, že podpora Smeru je väčšia ako 40 %.

Dá sa teda jednoznačne tvrdiť, že "podpora Smeru - SD klesla v septembri pod 40 percent", ako to robia v článku? Nie. A "vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Ústavu pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade (ŠÚ) SR, ktorý sa uskutočnil v dňoch 1. až 10. septembra na reprezentatívnej vzorke 1 117 respondentov" ? To už vôbec nie. To sa len tak zvykne hovoriť.

Druhou perličkou je vyratúvanie poradia ďalších strán. SNS, ĽS-HZDS a SDKÚ-DS sú napríklad všetky v rámci jedného percenta (pozorované hodnoty 12,9 %, 12,3 %, 12,2 %) a reálne môže byť akékoľvek poradie. Napriek tomu sa v článu jednoznačne konštatuje "Treťou najsilnejšou stranou je ĽS-HZDS so ziskom 12,3 percenta," nepriamo pritom z ostatného vyplýva, že podľa autorov článku je SNS druhá a SDKÚ-DS štvrtá.

Áno, takéto poradie platí, ale s istotou to možno tvrdiť len pre hodnoty pozorované na konkrétnych respondentoch. V skutočnosti to môže byť napríklad takto: SNS 14,3 %, ĽS-HZDS 12,4 %, SDKÚ-DS 11,7 %. Ale napríklad aj takto: ĽS-HZDS 14,3 %, SDKÚ-DS 12,4 %, SNS 11,7 %. Alebo aj takto SDKÚ-DS 14,3 %, SNS 12,4 %, ĽS-HZDS 11,7 %. Všetko v rámci štatistickej chyby.

Takto by sa dalo pokračovať aj ďalej. Ale načo? Stačí konštatovať, že to, čo pred polrokom písal Slovak Press Watch o slovenských médiách, stále platí: "Osobitnou kapitolou je používanie prieskumov verejnej mienky. Chyby začínajú v tradičnom ignorovaní štandardných odchýlok..."

Otázka znie: čo sa musí udiať, aby sa spolu s výsledkami prieskumu začala uvádzať aj štatistická chyba? Určite to nie je len o prebytku informácií pre diváka, keďže v serióznych médiách na Západe sa štandardne štatistická chyba ako informácia významná pre interpretáciu prieskumu uvádza. Možno keby ich zdôraznila samotná agentúra robiaca prieskumy...

* - chyba sa zvyčajne uvádza na nejakej hladine významnosti, povedzme 95 %, avšak nechcel som článok ešte viac komplikovať ďalšími percentami, ďalej relatívnymi či absolútnymi chybami atd. Ak sa niekomu preto bude zdať príliš nepresný, nech ma kameňuje v diskusii...


Juraj Lörinc

Juraj Lörinc

Bloger 
  • Počet článkov:  1 140
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Slovák s maďarským menom narodený ešte za starých čias v Čechách.Na internete známy ako Ruziklan.GM FIDE v šachovej skladbe od roku 2019. Zoznam autorových rubrík:  AudioCestovanieEtudyFikcie a paródieInšpirované FeynmanomJozef MakKnihyKompozičný šachKresby, grafikaMôj životÚvahyVýbery, zoznamyZaujímavosti

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu